Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 września 2020 r., sygn. I SA/Gl 137/20

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka, Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Protokolant Starszy referent Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2020 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. A w M. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z [...] nr [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w następstwie złożenia wniosku przez Wspólnotę Mieszkaniową w M. (skarżąca, wnioskodawca, Wspólnota) o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ustawy o VAT, stanowisko wnioskodawcy uznał za nieprawidłowe. W podstawie prawnej interpretacji organ powołał m.in. art. 14b § 1 i art. 13 § 2a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 dalej powoływana jako op).

Zaskarżona interpretacja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

16 września 2019 r. (21.08.2019 r. data wniosku) do organu wpłynął wniosek skarżącej o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia w podatku VAT na podstawie art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2018, poz. 2174, ze zm., dalej: ustawa VAT) w następującym stanie faktycznym. Wspólnota składa się z 40 lokali mieszkalnych oraz 1 garażu podziemnego i zarządza pierwszym budynkiem wybudowanym przez dewelopera - B sp. z o.o. Zawarła też umowy z dostawcami mediów (wody, ciepła, energii elektrycznej). Następnie wybudowano kolejne budynki do których media podciągnięto z pierwszego budynku, w którym znajduje się węzeł cieplny, wodomierz główny i licznik energii elektrycznej. Dostawcy nie mają możliwości rozliczania się z każdą z sąsiednich wspólnot, stad skarżąca musi odprzedawać media nie tylko do lokali mieszkalnych tworzących tę Wspólnotę, ale także do budynków sąsiednich stanowiących odrębne wspólnoty. Zawarte w tym celu porozumienie określa rozliczenia bez doliczania jakiejkolwiek marży. Wspólnota nabywa zatem media od zewnętrznych dostawców w imieniu własnym, a także w imieniu pozostałych wspólnot z nich korzystających i dokonuje na podstawie porozumień rozliczenia mediów, zarówno na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych, jak i sąsiednich wspólnot. Dotychczasowe przychody Wspólnoty, także z tytułu odprzedaży mediów nie przekroczyły limitu zwolnienia podmiotowego 200 000,00 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00