Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 listopada 2020 r., sygn. II SA/Gd 231/20

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak po rozpoznaniu w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 listopada 2020 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Wojewody z dnia 15 stycznia 2020 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1/ uchyla zaskarżoną decyzję, 2/ zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego P. S. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

P. S. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Wojewody (dalej jako "Wojewoda") z 15 stycznia 2020 r., o umorzeniu postępowania odwoławczego.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Prezydent Miasta (dalej jako "Prezydent") 19 lipca 2019 r. wydał decyzję, w której zatwierdził projekt budowalny i udzielił pozwolenia na budowę dla A., obejmujące rozbudowę, nadbudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku mieszkalno-usługowego przy ul. S. w G., dz. nr [..]-[..], obręb [..]. Decyzja ta została doręczona stronom postępowania, w tym Wspólnocie Mieszkaniowej (dalej jako "Wspólnota"), reprezentującej interesy prawne właścicieli lokali mieszkalnych w tym budynku, bezpośrednio sąsiadującego z terenem inwestycji.

Od tej decyzji odwołanie wniósł P. S., właściciel jednego z lokali znajdującego się w budynku mieszkalnym położonym przy ul. A. w G.

Zaskarżoną decyzją z 15 stycznia 2020 r. Wojewoda umorzył postepowanie odwoławcze uznając, że postępowanie odwoławcze w myśl art. 105 k.p.a. stało się bezprzedmiotowe z uwagi na fakt, iż odwołanie wniósł podmiot nie mający przymiotu strony. Jak podkreślono, odwołujący się nie jest właścicielem budynku mieszkalnego przy ul. A. w G., która to nieruchomość znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku mieszkalno-usługowego, dla którego inwestor uzyskał pozwolenie m.in. na rozbudowę nieruchomości. Wojewoda powołując się na art. 28 ust. 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r., poz. 1333 ze zm.), dalej jako Prawo budowlane, wskazał, że stronami niniejszego postępowania są inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Jak ustalono, nieruchomość znajdująca się przy ul. A. zabudowana jest budynkiem mieszkalnym, którego ogół właścicieli tworzy wspólnotę mieszkaniową, reprezentowaną przez zarząd. Nadto, jak wynika z art. 6 i art. 21 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2020 r., poz. 1910 ), dalej jako u.w.l., na sytuację prawną właściciela lokalu wpływa przede wszystkim przynależność właściciela lokalu do wspólnoty mieszkaniowej, którą tworzy ogół właścicieli lokali wchodzących w skład nieruchomości. Członek wspólnoty może podejmować działania na zewnątrz w obronie własnych praw, jednak musi wykazać swój indywidulany własny interes prawny, aby mógł wystąpić jako strona zainteresowana w postępowaniu administracyjnym w sprawie, w której może wystąpić także wspólnota.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00