Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 stycznia 2021 r., sygn. II SA/Ol 833/20

Pomoc społeczna

 

Dnia 21 stycznia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie sędzia WSA Marzenna Glabas sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 21 stycznia 2021 roku sprawy ze skargi K. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z "[...]" r. Prezydent "[...]" (dalej: "organ pierwszej instancji") odmówił K.J. (dalej: "Skarżąca") przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na matkę.

Organ pierwszej instancji przyznał, że Skarżąca sprawuje całodobową opiekę nad matką, która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Stwierdził, że art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111, z późn. zm.), dalej jako "ustawa", wyklucza możliwość przyznania wnioskowanego świadczenia, w sytuacji gdy osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury. Ponadto, niepełnosprawność osoby wymagającej opieki nie powstała w terminach określonych w art. 17 ust. 1b ustawy, co również uniemożliwia przyznanie przedmiotowego świadczenia.

W złożonym odwołaniu Skarżąca podniosła, że choć pobierała z tytułu opieki nad matką świadczenia do października 2017 r., to przeszła na emeryturę, gdyż tak jej poradziły pracownice organu pierwszej instancji. Skarżąca dowiedziała się jednak, że pobieranie emerytury nie wyklucza możliwości ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne. Zarzuciła, że nie została poinformowana o prawie wyboru świadczenia, zaś organy niewłaściwie zinterpretowały obowiązujące przepisy prawa. Powołała się ponadto na wyrok NSA z 28 czerwca 2019 r., I OSK 757/19.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze "[...]" (dalej: "Kolegium") decyzją

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00