Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [42 z 237]

Uchwała wspólników spółki z o.o. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2017, poz. 1577).

Obowiązujący od 1 stycznia 2017 r. art. 2011 k.s.h. daje możliwość poprzedzenia wyboru członków zarządu postępowaniem kwalifikacyjnym. Wcześniej taką opcję mogła przewidywać umowa spółki. Obecnie może zostać również określona uchwałą wspólników. Co więcej, po przeprowadzeniu takiego postępowania kwalifikacyjnego członek zarządu jest powoływany przez radę nadzorczą spółki. Uchwała wspólników lub umowa spółki może także wskazywać szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu.

Niektórzy przedstawiciele doktryny prawniczej zwracają uwagę na sprzeczność między przepisami dotyczącymi sposobu powoływania członków zarządu. Mianowicie art. 201 § 4 k.s.h. dopuszcza możliwość odstępstwa od zasady powoływania członków zarządu uchwałą wspólników wyłącznie w umowie spółki, a art. 2011 k.s.h. zezwala na dokonanie takiej zmiany również uchwałą wspólników i przekazanie w ten sposób kompetencji radzie nadzorczej. Wydaje się, że trafniejszy jest pogląd, według którego art. 2011 k.s.h. w zakresie, w jakim stanowi o uchwale wspólników, znajduje zastosowanie tylko wówczas, gdy umowa spółki przypisuje w ogóle radzie nadzorczej kompetencję do powoływania zarządu. Zatem w sytuacji, gdy w umowie spółki nie przyznano radzie nadzorczej takiego uprawnienia, nie jest dopuszczalne podjęcie wspomnianej uchwały wspólników. Argumentem dla takiej interpretacji jest zasada nadrzędności postanowień umowy spółki nad uchwałami wspólników. Oczywiste jest też, że postępowanie kwalifikacyjne w trybie uregulowanym art. 2011 k.s.h. nie jest możliwe w tych spółkach, w których w ogóle nie przewidziano rady nadzorczej.

Uchwalony lub określony w umowie spółki sposób przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego może:

● zakładać rozpatrywanie nawet jednej kandydatury pod kątem wymaganych kwalifikacji,

● formułować kryteria i zasady procedury kwalifikacyjnej przewidującej brak konfrontacji innych kandydatów,

● przewidywać ocenę kwalifikacji kandydatów w zakresie posiadania uprawnień do wykonywania określonych czynności, jak również rzeczywistych umiejętności w konkretnej sferze zawodowej.

Oczywiście zakres oczekiwanych od kandydata na członka zarządu kompetencji uzależniony będzie od wielkości danej spółki, specyfiki działania, rynku, na którym się obraca, i przedmiotu działalności.

Uchwała wspólników zakładająca przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego wymaga bezwzględnej większości głosów. Podejmowana jest w głosowaniu jawnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00