Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [3 z 9]

Artykuł aktualny na dzień 16-05-2024

Jak zebrać i rozliczyć środki na wycieczkę szkolną

Zasady gromadzenia środków, późniejszego ich ewidencjonowania i księgowania, przeznaczane na organizację np. wycieczek szkolnych, budzą często wątpliwości, ponieważ nie zostały jednoznacznie określone przepisami prawa. W artykule wyjaśnione zostaną podstawowe przepisy ustawy – Prawo oświatowe oraz ustawy o finansach publicznych regulujące przedmiotowe kwestie.

Podsumowanie
  1. Samorządowe jednostki budżetowe prowadzące działalność określoną w Prawie oświatowym gromadzą na wydzielonym rachunku dochody określone w uchwale przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.

  2. Jednostka budżetowa opiera swoją gospodarkę finansową na planie finansowym i nie ma możliwości przepływu środków finansowych w trybie pozaplanowym i pozabudżetowym.

  3. Rada rodziców może gromadzić środki finansowe, ale, nie mając osobowości prawnej, nie może zatrudniać pracowników ani zawierać umów.

  4. Zasady gromadzenia i wydatkowania środków zgromadzonych na rachunku bankowym rady rodziców określa regulamin rady rodziców.

Aktami prawnym regulującymi kwestie gromadzenia i ewidencjonowania środków związanych z organizacją wycieczek szkolnych są zapisy ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (dalej: Prawo oświatowe) oraz ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: uofp).

W świetle zapisów art. 223 uofp: samorządowe jednostki budżetowe prowadzące działalność określoną w ustawie Prawo oświatowe gromadzą na wydzielonym rachunku dochody określone w uchwale przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, pochodzące w szczególności: ze spadków, zapisów i darowizn w postaci pieniężnej na rzecz jednostki budżetowej, z odszkodowań i wpłat za utracone lub uszkodzone mienie będące w zarządzie albo użytkowaniu jednostki budżetowej, z działalności polegającej na świadczeniu usług w ramach kształcenia zawodowego – w przypadku jednostek budżetowych prowadzących kształcenie zawodowe

Szkoła jest samorządową lub państwową jednostką organizacyjną i podlega zasadom towarzyszącym obrotowi środkami publicznymi. Co do zasady nie istnieje możliwość przepływu środków finansowych w jednostkach budżetowych. Z uwagi na specyfikę działania szkół możliwe jest również prowadzenie odrębnego konta rady rodziców. Jest to rozwiązanie szczególne, mające na celu utrzymanie wpływu rodziców w zakresie alokowania środków przez siebie gromadzonych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00