Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [3 z 22]

Artykuł aktualny do 2019-09-06

Czyli nowe regulacje przy wydawaniu świadectw pracy

Metryka zatrudnienia

Ten rok przyniósł pracodawcom sporo zmian. Jedna z nich dotyczy nowych zasad wystawiania świadectw pracy. Ustawodawca zmienił przepisy Kodeksu pracy (art. 97, 99), a także zastąpił 20-letnie rozporządzenie nowym - z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy.

Jeszcze do końca ubiegłego roku pracodawca miał obowiązek wystawiania świadectwa pracy osobie zatrudnionej na podstawie terminowej umowy o pracę po 24 miesiącach zatrudnienia. W praktyce wielu pracodawców nie realizowało wspomnianego obowiązku, co powodowało, że przepis był martwy. Odstąpiono od tego uciążliwego obowiązku od 1 stycznia 2017 r. Zamiast wydania świadectwa pracy po dwóch latach zakładowego stażu pracy ustawodawca wprowadził wymóg niezwłocznego wydania takiego dokumentu.

Treść świadectwa pracy

Obecnie Kodeks pracy reguluje kwestię świadectwa pracy bardzo ogólnikowo i nadal w kilku przepisach. Z kolei rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy ustanawia niezwykle szczegółowo treść tego dokumentu, podmioty uprawnione do jego odebrania oraz zasady jego sprostowania i kwestie wydania nowego świadectwa w wyniku prawomocnego zakończenia postępowania sądowego. Załącznikiem do rozporządzenia jest też nowy wzór świadectwa pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00