Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [4 z 15]

Artykuł aktualny na dzień 27-04-2024

Różna praca, równa płaca?

Trzykrotne podniesienie kwoty minimalnego wynagrodzenia w ostatnich 15 miesiącach spowodowało, że wiele działów HR i zarządów mierzy się z rosnącymi oczekiwaniami płacowymi ze strony personelu średniego szczebla. Czy pracodawca jest zobligowany do podniesienia wynagrodzeń pozostałym pracownikom? Jak ma radzić sobie z zarzutami o dyskryminację z powodu spłaszczenia siatki płac?

W firmach, w których pracownicy zatrudnieni są od lat i wynagrodzenie procentowo nie wzrastało w takim tempie jak inflacja, dochodzi do spłaszczenia siatki płac. Wprawdzie średnia pensja krajowa wynosi 7768,35 zł brutto, to jednak podniesienie wynagrodzeń minimalnych spowodowało zmniejszenie różnicy w zarobkach między zatrudnionymi na różnych stanowiskach bez względu na kwalifikacje, wiek czy staż pracy. Grupy pracowników wykwalifikowanych zarabiają niejednokrotnie niewiele więcej od pracowników niższego szczebla, co wywołuje sprzeciw tych pierwszych oraz otwarte komunikaty o niesprawiedliwym traktowaniu czy wręcz o dyskryminacji. Zniwelowanie różnic płacowych daje argumenty pracownikom: skoro podwyższone zostały współczynniki, to wszystkim należy się więcej.

Czy rzeczywiście podniesienie płacy minimalnej wymaga podniesienia płac pracownikom zatrudnionym na innych stanowiskach? Przyjrzyjmy się, jak kształtowały się minimalne wynagrodzenia brutto w ostatniej dekadzie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00