Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [4 z 47]

Meldunek obowiązkowy

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych kończy prace nad rządowym projektem ustawy o ewidencji ludności wniesionym do laski marszałkowskiej w dniu 18 listopada 2008.

 

 

Zgodnie z rządowymi założeniami projekt ustawy miał znieść obowiązek meldunkowy dla obywateli polskich oraz obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, EFTA – storn umowy o EOG oraz obywateli Konfederacji Szwajcarskiej. W jego miejsce miała być wprowadzona rejestracja miejsca zamieszkania.

U podstaw projektu legło między innymi przekonanie o anarchiczności obowiązku meldunkowego wprowadzonego w Polsce w latach dwudziestych oraz o konieczności przebudowy funkcjonowania administracji. Projekt miał w założeniu dążyć do integracji danych zawartych w dotychczas funkcjonujących rejestrach, do usprawnienia obiegu informacji i poprawy współpracy między organami administracji a obywatelami. Rząd chciał tym samym zapoczątkować dążenie do zwiększenia znaczenia rejestru PESEL, który miałby w przyszłości stać się zbiorem danych wyjściowych dla innych centralnych rejestrów państwowych. Ostatecznie miałoby to doprowadzić do zniesienia rejestracji miejsca zamieszkania jako odrębnej instytucji. Miejsce zameldowania miałoby w przyszłości zniknąć z dowodu osobistego. Zgodnie z założeniami projektu dotychczasowe miejsce zameldowania na pobyt stały stałoby się zarejestrowanym podstawowym miejscem zamieszkania. Z wejściem w życie nowej ustawy wygasłoby miejsce zameldowania na pobyt czasowy trwający do 3 miesięcy, zaś gminne zbiory meldunkowe zostałyby zastąpione rejestrami mieszkańców. Projekt usuwał obowiązek zameldowania przed upływem czwartej doby od dnia przybycia w przypadku przebywania pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby. Likwidował także obowiązek rejestracji wszystkich dotychczasowych form pobytu o charakterze czasowym.

Tymczasem w toku prac idea ta została zredukowana do usunięcia sankcji karnych za niedopełnienie obowiązku meldunkowego jaki nakłada ustawa z 10 kwietnia 1974r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz do wprowadzenia innych mniej istotnych w porównaniu z projektem rządowym zmian.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00