Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [56 z 1405]

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 7 marca 2024 r., sygn. II SA/Go 734/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic Sędziowie Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędzia WSA Jarosław Piątek (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 7 marca 2024 r. sprawy ze skargi P. K. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wstrzymania wykonania decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...], wydanym na podstawie art. 252 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm., dalej jako o.p.), Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, po rozpoznaniu wniosku P.K. o wstrzymanie wykonania decyzji Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w [...] z [...] r. nr [...] wymierzającej w/w, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą pod nazwą P.H.U P.K., [...], karę pieniężną w kwocie 300.000 zł, jako posiadaczowi zależnemu lokalu, w którym znajdowały się niezarejestrowane automaty do gier: HOT SLOT nr [...], MAGIC GAMES II nr [...] i MAGIC GAM ES II nr [...], odmówił wstrzymania powyższej decyzji.

W uzasadnieniu organ wskazał, że 15 marca 2023 r. do Izby Administracji Skarbowej w [...] wpłynęło pismo pełnomocnika P.K. z [...] marca 2023 r. zatytułowane "WNIOSEK o stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej z dnia [...] r. wydanej przez Naczelnika Urzędu Celno - Skarbowego w [...] pod sygn. akt. [...]". W treści pisma pełnomocnik zawarł wniosek o wstrzymanie wykonania spornej decyzji. Dalej organ podał, że zgodnie z treścią art. 252 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, organ podatkowy, właściwy w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji, wstrzymuje z urzędu lub na żądanie strony wykonanie decyzji, jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo, że jest ona dotknięta jedną z wad wymienionych w art. 247 § 1.Treść powołanego przepisu wskazuje, że przyznanie środka ochrony tymczasowej (wstrzymania wykonania decyzji) uzależnione jest od zaistnienia prawdopodobieństwa stwierdzenia nieważności decyzji. Prawdopodobieństwo to organ powinien ocenić według stanu rzeczy w chwili wydania postanowienia dotyczącego wstrzymania wykonania decyzji. Nie chodzi o pewność, że decyzja zostanie wycofana z obiegu prawnego, ponieważ taką pewność organ może mieć dopiero po przeprowadzeniu całego postępowania i rozważeniu całego materiału dowodowego. Sytuacja co do prawdopodobieństwa może zmieniać się w toku postępowania i początkowo mimo braku prawdopodobieństwa, że decyzja ta jest dotknięta wadą wymuszająca stwierdzenie nieważności, może dojść do ustaleń, które to prawdopodobieństwo mogą zmienić.Następnie organ przytoczył przesłanki nieważności podane przez stronę we wniosku, tj.:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00