Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [20 z 1757]

Wyrok SN z dnia 19 kwietnia 2017 r., sygn. I PK 221/16

Związek zawodowy nie uchroni przed zwolnieniem pracownika samorządu, który miał możliwość przejścia do nowo stworzonego wydziału.

Gazeta Prawna nr 114/2017

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Maciej Pacuda

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa H. P. przeciwko Szkole Podstawowej Nr (...) w C. i Biuru Finansów Oświaty w C. o przywrócenie do pracy, o wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 19 kwietnia 2017 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w C. z dnia 26 listopada 2015 r., sygn. akt IV Pa (...),

oddala skargę kasacyjną i zasądza od strony powodowej na rzecz strony pozwanej 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Pozwem z 25 kwietnia 2013 r. powódka wniosła o przywrócenie do pracy w Szkole Podstawowej nr (...) w C. oraz zasądzenie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy w kwocie 2.468 zł.

Sąd Rejonowy w C. wyrokiem z 23 lipca 2015 r. oddalił powództwo oraz rozstrzygnął o kosztach zastępstwa procesowego. Sąd ustalił, że powódka była zatrudniona w pozwanej szkole na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony od 1 kwietnia 1992 r. na stanowisku głównej księgowej. W szkole były zatrudnione dwie księgowe, tj. powódka jako główna księgowa i druga pracownica jako specjalistka ds. księgowości. Uchwałą nr (...) z 26 kwietnia 2012 r. w sprawie utworzenia Biura Finansów Oświaty (BFO), Rada Miasta C. uchwaliła, że z dniem 1 sierpnia 2012 r. tworzy się jednostkę budżetową o nazwie Biuro Finansów Oświaty, którego zadaniem jest prowadzenie obsługi księgowo - finansowej jednostek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto C., tj.: przedszkoli, zgodnie z załącznikiem nr (...) do uchwały; gimnazjów, zgodnie z załącznikiem nr (...) do uchwały; szkół podstawowych, zespołów szkolno - przedszkolnych, zespołów szkół, specjalnych ośrodków szkolno - wychowawczych, zgodnie z załącznikiem nr 1 do uchwały. Zgodnie z § 3 Uchwały, obsługę księgową BFO przejmowało najpierw od przedszkoli, później od gimnazjów, a następnie od szkół podstawowych. Zgodnie z przyjętym harmonogram od przedszkoli obowiązki finansowo - księgowe były przejmowane z dniem 1 sierpnia 2012 r., od gimnazjów z dniem 1 stycznia 2013 r., od szkół podstawowych z dniem 1 sierpnia 2013 r. Uchwała ta była powszechnie znana zarówno wśród nauczycieli, jak i pracowników administracji i obsługi szkół. Dyrektor pozwanej szkoły rozmawiała z powódką na temat przekazywania czynności wchodzących w zakres jej obowiązków i niezbędnych dokumentów do BFO oraz na temat możliwości przejścia do pracy w BFO. W pozwanej szkole działały dwie organizacje związkowe ZNP i NSZZ "Solidarność". Powódka nie była członkiem żadnej z nich. W grudniu 2012 r. powódka wstąpiła do Związku Zawodowego O. w K. W dniu 9 stycznia 2013 r., na podstawie uchwały nr 005/2013, powódka została przyjęta w poczet członków Związku Zawodowego O.. W dniu 14 stycznia 2013 r. Międzyzakładowa Organizacja Związku Zakładowego O. w K. poinformowała dyrektora pozwanej szkoły, że na podstawie uchwały nr (...) z dnia 9 stycznia 2013 r. wskazuje powódkę jako przedstawiciela Związku w Szkole, a jej stosunek pracy podlega ochronie zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych na okres od 2 stycznia 2013 r. do 4 kwietnia 2014 r. Pismem datowanym na dzień 5 kwietnia 2013 r. pozwana szkoła zwróciła się do Międzyzakładowej Organizacji Związku

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00