Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia

Interpretacja indywidualna z dnia 30 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.141.2024.2.IZ

Z tytułu sprzedaży gruntów (działek) nie będzie Wnioskodawca działać w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 21 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie uznania, czy z tytułu sprzedaży gruntów (działek) będzie Pan działać w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 25 kwietnia 2024 r. (wpływ 25 kwietnia 2024 r.).

Opis zdarzenia przyszłego

W dniu 15 lutego 2024 r. otrzymał Pan od rodziców w umowie darowizny Repertorium (…) działkę/ nieruchomość o nr ewidencyjnym (…), nr działki 1 mieszczącą się (…), objętą księgą wieczystą (…).

Powyższa działka podlega pod: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Gminy (…) (uchwała nr (…)); Uchwała: MPZP Nr: (…); Data uchwalenia: (…) 2005 r. Owa działka otrzymała symbol MU-1 - tereny zabudowy mieszkaniowej, usług nieuciążliwych oraz produkcji rolnej o maksymalnym (…). Pole powierzchni tej działki to (…) ((…) ha).

Ww. działka jest nieuzbrojona - nie posiada przyłączy elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, telekomunikacyjnych.

Zamierza Pan wydzielić z tej działki 1 do 3 mniejszych działek, a następnie je sprzedać. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży ma zamiar Pan przeznaczyć na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych - budowę lub zakup domu.

Nie zamierza Pan wydzielonych do sprzedaży działek uzbrajać, doprowadzać do nich żadnych mediów, chce je Pan sprzedać w takim stanie w jakim się obecnie znajdują.

O liczbie działek (jedna duża lub trzy mniejsze) zdecydują potencjalni nabywcy. Jeżeli uzyska Pan pożądaną cenę za 1 działkę, to dokona jej sprzedaży w całości, jeżeli wyższą cenę osiągnie Pan za 3 działki to dokona Pan ich podziału.

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Kod przeważającego PKD to 47.91.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet - dlatego też ta ewentualna sprzedaż całkowicie nie wiąże się z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane pytania:

1.Czy jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a jeżeli tak, to od kiedy, w jakim okresie był Pan czynnym podatnikiem podatku VAT?

Odp. Data rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej – (…) 2013 r., jest Pan czynnym podatnikiem VAT od dnia jej rozpoczęcia.

2.W jaki sposób działka nr 1 bądź działki powstałe w wyniku jej podziału były/będą wykorzystywane przez Pana od momentu ich nabycia do momentu sprzedaży:

  • czy były/będą wykorzystywane w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, a jeżeli tak, czy były/będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, czy wyłącznie do czynności zwolnionych z podatku VAT?

Odp. Działka 1 od momentu jej nabycia nie jest wykorzystywana do działalności gospodarczej. Ta działka lub działki po podzieleniu, które przeznacz Pan do sprzedaży nie były wykorzystane i nie będą wykorzystane do czynności opodatkowanych. Na chwilę obecną leżą odłogiem (nie licząc foliaka z pomidorami, ogórkami), nie są więc ani wykorzystywane do czynności opodatkowanych, ani zwolnionych. W ogóle nie są wykorzystywane w działalności.

  • czy służyły/służą Panu wyłącznie do zaspokojenia potrzeb osobistych; jeśli tak, to należy wskazać, w jaki sposób zaspokajały te potrzeby osobiste?

Odp. Służy do zaspokajania potrzeb osobistych – w miejscu trawiastym do gry w piłkę, w miejscu uprawy warzyw i owoców do zbioru tych warzyw i owoców na potrzeby osobiste.

  • czy były/będą przedmiotem zawartej przez Pana umowy najmu, dzierżawy bądź umowy o podobnym charakterze, z tytułu których otrzymywał/otrzymywać Pan będzie wynagrodzenie?

Odp. Nie były i nie będą przedmiotem ww. umów.

3.Czy jest/był Pan rolnikiem ryczałtowym w myśl art. 2 ust. 19 ustawy z 11 marca 2004 r. od podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.)?

Odp. Nie był i nie jest Pan rolnikiem.

4.Czy wykorzystywał Pan działkę/działki powstałe w wyniku podziału do działalności rolniczej, a jeżeli tak to:

  • czy dokonywane były z nich zbiory i dostawa (sprzedaż) produktów rolnych opodatkowane podatkiem VAT (jeśli tak, to w jakim okresie sprzedaż ta miała miejsce)? Czy też produkty rolne były wykorzystywane na własne potrzeby?

Odp. Nie wykorzystywał Pan działki/działek do działalności rolniczej.

5.Czy zawarł bądź planuje Pan przed sprzedażą wydzielonych działek zawrzeć z nabywcą/nabywcami umowę przedwstępną sprzedaży ww. działek, a jeżeli tak, to czy z umowy tej wynika/będzie wynikać, że udzielił/udzieli nabywcy/nabywcom lub innemu podmiotowi pełnomocnictwa do działania w Pana imieniu, w celu wypełnienia warunków uzależniających zawarcie umowy sprzedaży? Jeżeli tak, to prosimy wskazać dokładnie, do dokonania jakich czynności czy uzyskania jakich decyzji i pozwoleń dotyczy/będzie dotyczyć udzielone pełnomocnictwo oraz jakich czynności dokonał/dokona nabywca/nabywcy na podstawie udzielonego pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność działek?

Odp. Jeżeli nabywca uzależni, zawarcie umowy/uiszczenie ceny, od otrzymania kredytu, to możliwe, że przed umową właściwą, zawrze Pan umowę przedwstępną. Nie będzie Pan jednak, w ramach tej umowy, upoważniał do działania w Pana imieniu w celu wypełnienia warunków uzależniających zawarcie umowy sprzedaży. Może Pan upoważnić potencjalnego nabywcę do wejścia na grunt np. w celu pobrania z niej próbek gruntu, dokonania pomiaru geodezyjnego, wykonania fotografii, w ramach zwykłych oględzin nieruchomości przed podjęciem decyzji o jej nabyciu. Nie upoważni Pan do działania w Pana imieniu przed innymi organami i instytucjami (np. organ administracji architektoniczno-budowlanej, bank, notariusz).

6.Jeżeli pełnomocnictwo, o którym mowa wyżej wynika z innego dokumentu, to prosimy podać informacje analogiczne jak w pkt 5.

Odp. Nie ma takiego dokumentu.

7.Od wypełnienia jakich warunków jest/będzie uzależnione zawarcie przez Pana docelowej umowy sprzedaży z nabywcą/nabywcami, czy warunki te wynikają/będą wynikać z umowy przedwstępnej, innego dokumentu (jakiego)?

Odp. Warunkami uzależnionymi od podpisania docelowej umowy sprzedaży z nabywcą/nabywcami są:

  • nieotrzymanie kredytu hipotecznego na budowę bądź zakup domu;
  • niska kwota kredytu (zdolność kredytowa) uniemożliwiająca dokończenie/finalizację budowy bądź zakup domu.

W przypadku otrzymania w banku kwoty, która w całości zaspokoi potrzeby mieszkaniowe do zawarcia docelowej umowy sprzedaży nie dojdzie.

8.Czy w stosunku do sprzedawanych działek podejmował/podejmie Pan jakiekolwiek działania marketingowo-reklamowe w celu znalezienia nabywcy/nabywców typu ogłoszenia w prasie, Internecie, korzystanie z profesjonalnego biura nieruchomości, itp.? – proszę o dokładne wyjaśnienie.

Odp. Nie podejmował Pan dotychczas działań marketingowo-reklamowych. Nie reklamuje i nie będzie Pan reklamował sprzedaży działek za pośrednictwem prowadzonej strony internetowej. W momencie konieczności sprzedaży w celu uzyskania środków finansowych na budowę domu, skorzysta Pan z rozpropagowania informacji wśród znajomych, popularnych wyszukiwarek internetowych typu (…), a jeżeli odzew będzie niewielki lub nieskuteczny, skorzysta Pan z profesjonalnego biura/agencji nieruchomości. Pośrednik nie będzie jednak mógł w Pana imieniu zawrzeć umowy przedwstępnej, umowy właściwej, a jego rola ograniczy się do znalezienia nabywcy, z którym samodzielnie zawrze lub nie zawrze Pan umowy.

Pytanie

Czy dokonując sprzedaży gruntów (działek) będzie Pan działać w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o VAT?

Pana stanowisko

Pana zdaniem sprzedając nieruchomości, niezależnie czy 1 dużą, czy podzieloną na 3 mniejsze, nie będzie Pan działał w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o VAT: „Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalnościʺ.

Z kolei art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT stanowi, że „działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowychʺ.

Z orzecznictwa wynika, że nawet jeśli osoba fizyczna jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, to nie powoduje to, że wszelka dokonywana przez taką osobę sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT. Wskazuje na to m.in. wyrok składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej „NSAʺ) z 29 października 2007 r. (I FPS 3/07), w którym wskazano, że: „przepisy art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) powinny być rozumiane w ten sposób, że warunkiem sine qua non uznania, iż dany podmiot działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, jest ustalenie, że działa on jako producent, handlowiec, usługodawca, pozyskujący zasoby naturalne, rolnik lub jako osoba wykonująca wolny zawódʺ. Sąd podkreślił również, że: „ani formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, ani okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości, nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, że w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.ʺ

W analizowanej sytuacji prowadzi Pan działalność w zakresie: Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet, a więc całkowicie niezwiązaną z obrotem nieruchomościami.

Nabycie nieruchomości nastąpiło w formie darowizny od osób najbliższych zaliczanych do I grupy podatkowej w rozumieniu podatku od spadków i darowizn.

Poza sprzedażą tej działki (ewentualnie podzielonej na 3 działki) nie zawierał Pan podobnych transakcji w przeszłości i nie zamierza ich zawierać w dającej się przewidzieć przyszłości.

W Pana ocenie opisane okoliczności planowanej transakcji jednoznacznie wskazują, że sprzedając Nieruchomości nie będzie Pan działał w charakterze podatnika VAT.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w dotyczącym polskich przepisów wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej „TSUEʺ) z 15 września 2011 r. w połączonych sprawach Kuć, Słaby (C-180/10 i C-181/10- dalej „Wyrok TSUEʺ) - „(...). Natomiast jeżeli osoba ta w celu dokonania wspomnianej sprzedaży podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi dyrektywy VAT, należy uznać ją za podmiot prowadzący „działalność gospodarcząʺ w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku VAT.

Nabywając w formie darowizny nieruchomość od rodziców zamierza Pan zrealizować własny cel mieszkaniowy. Sprzedając działkę (1 lub 3) zamierza Pan sfinansować częściowo budowę domu mieszkalnego. W szczególności nie sposób uznać Pana za podmiot handlujący nieruchomościami. Nie podejmuje Pan żadnych działań typowych dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami, czyli nie podejmuje działań mających na celu zwiększenie wartości nieruchomości. Nie będzie Pan uzbrajał terenu, podejmował działań marketingowych, utwardzał drogi wewnętrznej czy załatwiał formalności związanych z zabudową sprzedawanej działki.

Decyzję, czy sprzedaży gruntu dokona Pan w formie 1 działki, czy 3 małych uzależnia Pan od nabywców i możliwej do uzyskania korzystnej ceny.

Stanowisko Pana, o braku działania w charakterze podatnika VAT, potwierdza bogate orzecznictwo sądowoadministracyjne w tym zakresie, mi.n.:

W wyroku z 28 października 2020 r. (I FSK 245/18) NSA wskazał, że: „W zakresie zarządzania majątkiem prywatnym mieści się też aktywność polegająca na podziale działek na mniejsze działki. Zarządzenie majątkiem prywatnym nie wyklucza podejmowania takich kroków, aby w razie zbywania majątku uzyskać jak najlepszą cenę. Z treści przedstawionego wniosku wynika, że podjęcie decyzji o podziale gruntu na mniejsze działki w kilku przypadkach implikowało konieczność wcześniejszego uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, gdyż teren, na którym są położone te działki, nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego. Poza tym skarżący nie podejmował ani nie planuje działań marketingowych, nie uzbrajał działek, nie utwardzał drogi wewnętrznej, nie doprowadzał mediów lub załatwiał jakichkolwiek formalności związanych z zabudową”.

W wyroku z 30 lipca 2020 r. (I FSK 357/19) NSA wskazał, że: „W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego po wspomnianym wyżej wyroku TSUE przyjmuje się, że przy ocenie działalności osoby sprzedającej nieruchomości należy uwzględniać działania na poszczególnych etapach aktywności sprzedającego w ich całokształcie, a nie wyłącznie osobno. Należy przede wszystkim mieć na uwadze te elementy, które łączą się z nakładami inwestycyjnymi wykraczającymi poza standardowe działania zarządu majątkiem prywatnym (por. wyroki NSA z 9 października 2014 r., sygn. akt I FSK 2145/13; 3 marca 2015 r., sygn. akt I FSK 1859/13; 11 czerwca 2015 r., sygn. akt I FSK 716/14 i 29 listopada 2016 r., sygn. akt I FSK 636/15). Nie mają znaczenia zamiar, czy motywy jakimi kieruje się podmiot rozpoczynając działalność gospodarczą, ani jakie potrzeby zaspokaja z uzyskanych środków pieniężnych. Istotne znaczenie mają obiektywne, a nie subiektywne przesłanki pozwalające odróżnić działania o cechach zawodowych, od tych które mieszczą się w granicach dysponowania majątkiem prywatnym. Przy takim rozumieniu przepisów stanowiących materialnoprawną podstawę za prawidłową należało uznać ocenę dokonaną przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, że aktywności skarżącego w zakresie przedstawionego we wniosku zamiaru zbycia kilku działek budowlanych nie można uznać za aktywność porównywalną do aktywności przedsiębiorcy zajmującego się obrotem nieruchomościami.ʺ

Podsumowując, orzecznictwo jednoznacznie potwierdza, że planowana przez Pana sprzedaż gruntu nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ w tym zakresie nie działa Pan w charakterze podatnika VAT w rozumieniu ustawy o VAT (a jedynie zarządza swoim prywatnym majątkiem).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361):

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii

Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na tle przedstawionego opisu sprawy powziął Pan wątpliwość dotyczącą tego, czy dokonując sprzedaży gruntów (działek) będzie Pan działać w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o VAT.

Dla ustalenia prawidłowego opodatkowania dostawy gruntu należy na wstępie rozważyć, czy osoba dokonująca tej transakcji występuje w charakterze podatnika podatku VAT prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Zatem, kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Jednocześnie wykorzystywanie składników majątku, tj. takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania, które polega na czerpaniu dochodów ze składnika majątku, wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej. Należy stwierdzić, że każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.

W konsekwencji, wykorzystywanie majątku należącego do danej osoby stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych.

„Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

W niniejszej sprawie należy również odwołać się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10), z którego wynika, że dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Z ww. orzeczenia wynika również, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Wskazać należy, że przyjęcie, iż dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.

Uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów dostawa towarów (w tym nieruchomości gruntowej) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że powyższe może mieć miejsce również w odniesieniu do czynności dokonanej jednorazowo.

Dla uznania czynności za wykonywaną w ramach działalności gospodarczej nie ma bowiem znaczenia częstotliwość jej wykonywania, lecz zamiar z jakim została zrealizowana i okoliczności w jakich ją wykonano.

Oznacza to, że w przedmiotowej sprawie należy przeanalizować całokształt działań jakie podjął/podejmie Pan działania w odniesieniu do sprzedaży wskazanych we wniosku działek.

Analiza sprawy w kontekście powołanych przepisów oraz wyroków TSUE z 15 września 2011 r. w sprawach C-180/10 i C-181/10 prowadzi do wniosku, że sprzedaż działki nr 1/wydzielonych z niej działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest przesłanek, aby w związku z tymi transakcjami uznać Pana za podatnika tego podatku.

Z okoliczności sprawy nie wynika bowiem taka Pana aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności do posiadanej nieruchomości.

W lutym 2024 r. otrzymał Pan w drodze darowizny od rodziców działkę nr 1. Działka jest nieuzbrojona - nie posiada przyłączy elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, telekomunikacyjnych. Zamierza Pan sprzedać działkę w całości bądź wydzielić z niej mniejsze działki (maksymalnie 3). Pieniądze uzyskane ze sprzedaży ma zamiar Pan przeznaczyć na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych - budowę lub zakup domu. Nie zamierza Pan tych działek uzbrajać, doprowadzać do nich żadnych mediów, chce je Pan sprzedać w takim stanie w jakim się obecnie znajdują. O tym, czy sprzed Pan działkę w całości, czy też podzieli ją na mniejsze działki zdecydują potencjalni nabywcy i cena, którą planuje Pan uzyskać z tytułu ich sprzedaży. Działka/działki po wydzieleniu, które przeznaczy Pan do sprzedaży nie były wykorzystane i nie będą wykorzystane do czynności opodatkowanych, ani zwolnionych. Działka służy do zaspokajania potrzeb osobistych: rekreacyjnych oraz do uprawy warzyw i owoców na własne potrzeby. Działka/wydzielone z niej działki nie były i nie będą przedmiotem umów najmu dzierżawy bądź umów o podobnym charakterze. W momencie konieczności sprzedaży w celu uzyskania środków finansowych na budowę domu, skorzysta Pan z rozpropagowania informacji wśród znajomych, popularnych wyszukiwarek internetowych, a jeżeli odzew będzie niewielki lub nieskuteczny, skorzysta Pan z profesjonalnego biura/agencji nieruchomości. Pośrednik nie będzie jednak mógł w Pana imieniu zawrzeć umowy przedwstępnej, umowy właściwej, a jego rola ograniczy się do znalezienia nabywcy, z którym samodzielnie zawrze lub nie zawrze Pan umowy. Możliwe, że przed właściwą umową sprzedaży, zawrze Pan umowę przedwstępną. Nie będzie Pan jednak, w ramach tej umowy, upoważniał do działania w Pana imieniu w celu wypełnienia warunków uzależniających zawarcie umowy sprzedaży. Może Pan upoważnić potencjalnego nabywcę do wejścia na grunt np. w celu pobrania z niej próbek gruntu, dokonania pomiaru geodezyjnego, wykonania fotografii, w ramach zwykłych oględzin nieruchomości przed podjęciem decyzji o jej nabyciu. Nie upoważni Pan potencjalnego nabywcy do działania w Pana imieniu przed innymi organami i instytucjami (np. organ administracji architektoniczno-budowlanej, bank, notariusz). Zawarcie docelowej umowy sprzedaży uzależnione będzie od Pana sytuacji finansowej. Nie był Pan i nie jest rolnikiem ryczałtowym i nie wykorzystywał Pan działki/wydzielonych działek do działalności rolniczej. Co prawda prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej prowadzonej przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet i jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT, ale działka nr 1/wydzielone działki od momentu nabycia nie są wykorzystywane do działalności gospodarczej.

Wszystko to oznacza, że działka nr 1/wydzielone z niej działki, nie były i nie są dla Pana źródłem uzyskiwania potencjalnych korzyści majątkowych i że, w celu ich sprzedaży nie zaangażował i nie zamierza Pan angażować Pan środków podobnych do tych, jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa we wskazanym orzeczeniu w sprawach C-180/10 i C-181/10, tj. nie wykazał Pan aktywności w przedmiocie ich zbycia porównywalnej do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem.

W przedmiotowej sprawie zatem, sprzedaż działki nr 1/wydzielonych z niej działek nie będzie stanowiła działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż brak jest przesłanek do uznania, że mamy tu do czynienia z działalnością o charakterze zawodowym, stałym i zorganizowanym.

W konsekwencji, brak jest tu przesłanek pozwalających uznać, że dokonując sprzedaży działki nr 1 bądź wydzielonych z niej działek będzie Pan działał w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, a tym samym ich sprzedaż nie będzie czynnością objętą dyspozycją art. 5 ust. 1 ustawy.

Tym samym zgadzam się z Pana stanowiskiem, żesprzedając nieruchomość niezależnie czy 1 dużą, czy podzieloną na 3 mniejsze, nie będzie Pan działał w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy podatku od towarów i usług, i w tym zakresie uznaje je za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wskazuję ponadto, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się/będzie się pokrywało ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego przez Pana we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00