Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-04-17

Poradnia ze sprawozdawczości

Wykonawca realizował zadanie polegające na remoncie dróg gminnych. Kwota z tytułu rękojmi za wady dla wykonawcy wynosiła 20 tys. zł. Jak z nią postąpić, jeśli na 31 marca była ona wymagalna, a 2 kwietnia gmina ją zwróciła? Czy wykazywać w sprawozdaniu Rb-Z?

Z kontekstu pytania należy wnioskować, że wątpliwość ma związek z rękojmią za wady, która jest cywilnoprawnym mechanizmem zabezpieczającym interes zamawiającego. Ma to podstawy normatywne w art. 556 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), gdzie postanowiono, że sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę (rękojmia). Z kolei w art. 568 k.c. podano, że sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości – przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu.

Wspomniana rękojmia odgrywa ważną rolę przy zadaniach inwestycyjnych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego (jako zamawiających), co znalazło pośrednio odzwierciedlenie w systematyce prawa zamówień publicznych. Na uwagę zasługuje zwłaszcza art. 453, z którego wynika, że zamawiający zwraca zabezpieczenie w terminie 30 dni od dnia wykonania zamówienia i uznania go przez zamawiającego za należycie wykonane. Zamawiający może pozostawić na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady lub gwarancji kwotę nieprzekraczającą 30 proc. zabezpieczenia. Kwota ta jest zwracana nie później niż w 15. dniu po upływie okresu rękojmi za wady lub gwarancji. Omówione przepisy obligują więc zamawiającego do zwrotu kwot na rzecz wykonawcy po upływie okresu rękojmi. Może jednak dojść do sytuacji, w której jednostka nie zachowa ww. terminu, a wówczas pojawi się problem pod względem sprawozdawczym, tego typu sytuacja będzie bowiem wymagała odpowiedniego ujęcia w sprawozdaniu Rb-Z o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji. Ważne tu będą przepisy ujęte w załączniku nr 8 do rozporządzenia ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Instrukcja sporządzania sprawozdań). I tak w par. 2 ust. 1 tego aktu wykonawczego m.in. podano, że w układzie przedmiotowym są prezentowane zobowiązania (o których mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 72 ust. 2 ustawy o finansach publicznych), wynikające z tytułów dłużnych, tj. z:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00