Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-11-10

ZBIEGI TYTUŁÓW DO UBEZPIECZEŃ

Coraz częściej jedna osoba pracuje na podstawie kilku umów lub poza zatrudnieniem wykonuje własną działalność. Obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym danej osoby zależy od tego, z jakiego tytułu osiąga przychody, jaka jest wysokość tych przychodów i jak wiele rodzajów działalności zarobkowej wykonuje.

Fakt opłacania składek z jednego tytułu bądź uprawnienia do emerytury lub renty mogą zwalniać z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego. Podjęcie aktywności zarobkowej wiąże się z koniecznością opłacania składki na to ubezpieczenie bez względu na to, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana już z innych tytułów. Wykonywanie równocześnie kilku różnych aktywności zawodowych nie zwalnia z obowiązku opłacania składek z tytułu żadnej z tych działalności.

I. Umowa o pracę w zbiegu z inną umową

1. Kilka umów o pracę

Umowa o pracę zawsze jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń społecznych:

l emerytalnego (składka 19,52% podstawy wymiaru - po 9,76% od pracodawcy i pracownika),

l rentowych (składka 10% podstawy wymiaru - 6,5% od pracodawcy oraz 3,5% od pracownika; od stycznia 2008 r. - 4,5% od pracodawcy oraz 1,5% od pracownika),

l chorobowego (składka 2,45% podstawy wymiaru, składkę finansuje pracownik),

l wypadkowego (wysokość stopy procentowej składki jest ustalana odrębnie dla każdego płatnika).

Obowiązek ubezpieczeń nie zależy ani od liczby zawartych umów o pracę, ani od wymiaru czasu pracy, na jaki zostały zawarte. Każda umowa podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

PRZYKŁAD

Krystyna K. od 2 lat pracuje na pół etatu w fabryce odzieży i zarabia 1000 zł miesięcznie. Pracodawca opłaca za nią składki na wszystkie rodzaje ubezpieczeń społecznych oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Krystyna K. podjęła dodatkową pracę w dwóch oddziałach szpitala jako salowa, w każdym oddziale na 1/4 etatu, z wynagrodzeniem po 450 zł. Zarówno składki na ubezpieczenia społeczne, jak i składka na ubezpieczenie zdrowotne muszą być opłacane od przychodów z każdej z tych umów, bez względu na wymiar czasu pracy i otrzymywane wynagrodzenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00