Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-11-09

Jakie są skutki ubezpieczeniowo-podatkowe oddelegowania pracowników za granicę

Polskie firmy często zawierają kontrakty z podmiotami zagranicznymi. W konsekwencji oddelegowują pracowników na krótsze lub dłuższe okresy do wykonywania pracy poza terytorium Polski. Dlatego istotne jest poznanie zasad dotyczących składkowo-podatkowego rozliczania takich wyjazdów służbowych.

Bardzo ważną kwestią związaną z zagadnieniami dotyczącymi wykonywania zadań służbowych poza miejscem pracy jest określenie, czy mamy do czynienia z podróżą służbową czy z oddelegowaniem. Pracownikom, którzy zostali oddelegowani do pracy poza granice kraju, nie przysługują należności z tytułu podróży służbowej. Ponadto sposób ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne tych osób jest inny niż w przypadku pracowników wykonujących pracę na terenie Polski.

Podróż służbowa a oddelegowanie

Podróżą służbową jest każdy wyjazd pracownika na polecenie pracodawcy w celu wykonania zadania służbowego:

● poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub

● poza stałe miejsce pracy.

Inaczej podróż służbowa jest uregulowana w przypadku kierowców. Dla kierowcy podróżą służbową jest każdy wyjazd służbowy poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub jego filia, oddział czy przedstawicielstwo, a także wyjazd poza te miejscowości w celu wykonania przewozu drogowego.

Ważne jest dokładne określenie miejsca wykonywania pracy w celu stwierdzenia, czy pracownik nabył uprawnienia do świadczeń przysługujących z tytułu podróży służbowych lub czy takie świadczenia mu nie przysługują.

Oddelegowanie polega natomiast na wyznaczeniu pracownikowi tymczasowego miejsca świadczenia pracy poza siedzibą pracodawcy. Wiąże się to z koniecznością sporządzenia wypowiedzenia warunków pracy i płacy lub porozumienia zmieniającego do dotychczas obowiązującej umowy o pracę.

Przesłanką decydującą o tym, czy w danym przypadku mamy do czynienia z podróżą służbową czy z oddelegowaniem, może być długość okresu, w jakim pracownik pozostaje poza stałym miejscem wykonywania pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00