Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-03-14

Wypełnianie druku ZUS Z-3 - 7 najczęstszych błędów

Druk ZUS Z-3 stanowi podstawę do przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i zasiłku opiekuńczego oraz świadczeń za okres po ustaniu tytułu do ubezpieczenia. Zawarte w druku informacje mają decydujący wpływ na przyznanie prawa do świadczenia oraz ustalenie jego wysokości.

Ustaleniu prawa do zasiłku chorobowego i obliczeniu jego wysokości dla pracownika służy ZUS Z-3. Druk ten zawiera informacje o płatniku składek, o pracowniku oraz wykaz uzyskiwanych przez ubezpieczonego zarobków. Zakłady pracy mają obowiązek wypełnić formularz ZUS Z-3, jeżeli świadczenia z ubezpieczenia chorobowego wypłaca pracownikowi ZUS. Obowiązek ten dotyczy zarówno wypłaty świadczeń, gdy pracodawca nie jest do tego uprawniony (zatrudnia mniej niż 21 pracowników), jak i za okres po ustaniu zatrudnienia.

Błąd 1. Nieprawidłowe dane identyfikacyjne płatnika składek i ubezpieczonego

Często popełniane błędy dotyczą źle wpisanych numerów NIP czy REGON, które pozwalają na prawidłową identyfikację płatnika składek. Trzeba pamiętać o wpisaniu zarówno numeru NIP, jak i REGON, a jeżeli płatnik nie ma nadanych tych numerów albo jednego z nich, wówczas musi wpisać numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, np. paszportu. Dane ewidencyjne płatnika składek powinny być zgodne z danymi zawartymi w zgłoszeniach ZUS ZFA, ZUS ZPA/ZUS ZIPA.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00