Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [22 z 1550]

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 marca 2024 r., sygn. II SA/Gl 1804/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Nowak, Sędziowie Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Asesor WSA Agnieszka Kręcisz-Sarna (spr.), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 14 marca 2024 r. sprawy ze skargi P. R. (R.) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 15 września 2023 r. nr SKO.PSŚ/41.5/2521/2023/18194 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z 15 września 2023 r. nr SKO.PSŚ/41.5/2521/2023/18194 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach (dalej "Kolegium" lub "Organ odwoławczy") utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta J. (dalej "Prezydent" lub "Organ pierwszej instancji") z 17 lipca 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie sprawy.

Prezydent odmówił przyznania P. R. (dalej "Skarżący") prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką. Podstawę prawną decyzji stanowiły w szczególności przepisy art. 17 ust. 1, ust. 1b, art. 23 ust. 4aa ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.; dalej "u.ś.r.") oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.; dalej "k.p.a.").

Z uzasadnienia decyzji pierwszoinstancyjnej wynika, że zakres opieki jaką świadczy Skarżący w stosunku do swojej matki nie jest tego rodzaju, aby wykluczał podjęcie przez niego zatrudnienia choćby w niepełnym wymiarze czasu pracy. Prezydent powołując się na zebrany w sprawie materiał dowodowy stwierdził, że Skarżący nie musi całodobowo wykonywać względem matki takich zabiegów opiekuńczych, które wymagałyby stałej obecności i nieustannego zaangażowania, tym bardziej, że w sprawowaniu opieki nad matką wspiera go siostra. Siostra Skarżącego pomaga w czynnościach higienicznych oraz przygotowuje obiady. Tym samym opieka nad matką dzielona jest pomiędzy Skarżącym a jego siostrą. Ponadto matka Skarżącego ma jeszcze dwoje innych dorosłych dzieci, które zobowiązane są względem niej do alimentacji i mogą wspomóc matkę np. finansując usługi opiekuńcze. Tak więc zakres opieki jakiej wymaga matka Skarżącego może być świadczony wspólnie zarówno przez Skarżącego jak i jego siostry, a przy tym Skarżący nie musi rezygnować z aktywności zawodowej. Organ pierwszej instancji zwrócił także uwagę, że Skarżący był pod wpływem alkoholu podczas wizyty pracownika socjalnego, co podważa wiarygodność jego oświadczeń o sprawowaniu należytej opieki nad matką. Ponadto jak wynika z orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności nie da się ustalić, od kiedy istnieje niepełnosprawność matki Skarżącego, natomiast ustalony stopień niepełnosprawności istnieje od [...] stycznia 2023 r. Nie została zatem spełniona przesłanka z art. 17 ust. 1b u.ś.r. Dodatkowo Skarżący nadal widnieje w systemie informatycznym ZUS jako wspólnik spółki handlowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00