Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-07-01

Jakie są korzyści z zatrudniania osób na podstawie umów cywilnoprawnych?

Od kilku lat coraz większą popularność zyskuje zatrudnianie osób na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło) zamiast tradycyjnych umów o pracę. Składa się na to wiele czynników, przede wszystkim zatrudnianie na podstawie takich umów jest korzystniejsze dla pracodawcy pod względem finansowym i stwarza mniej sformalizowany i trwały związek między ich stronami.

W związku z tym, że zleceniobiorcy nie są pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy, nie stosujemy do nich większości przepisów prawa pracy. Pracodawca ma jednak czasami wobec tych osób takie same obowiązki jak w stosunku do pracowników. Zobowiązany jest np. do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nie tylko pracownikom, ale także osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.
Osoba, którą zatrudniam na podstawie umowy zlecenia, zwróciła się do mnie o udzielenie płatnej przerwy w wykonywaniu zlecenia. Twierdzi, że w związku z tym, że wykonuje umowę zlecenia na moją rzecz już ponad rok, należy jej się wypoczynek. Czy tak jest naprawdę?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00