Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-07-17

Dlaczego udzielanie pożyczek pracownikom może się opłacać

Korzystną formą pozapłacowego wynagradzania pracowników może być udzielanie im nieoprocentowanych lub niskooprocentowanych pożyczek. Pożyczki takie mogą być udzielane zarówno ze środków obrotowych pracodawcy, jak i z zfśs. Podstawową korzyścią udzielania takich pożyczek jest to, że u pracownika nie powstaje przychód z powodu braku oprocentowania lub znacznie niższego oprocentowania takiej pożyczki. Tym samym pożyczka nie wpłynie na zwiększenie podstawy wymiaru składek i podatku pracownika.

Nieoprocentowana pożyczka nie powoduje powstania przychodu u pracodawcy. W przypadku niskooprocentowanej pożyczki przychód u pracodawcy powstaje w momencie zapłaty odsetek według przewidzianej w umowie stopy procentowej. Może być ona znacznie niższa niż rynkowa, dostępna np. w bankach.

Czy pożyczka to przychód pracownika

Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego). Definicja ta nie zawiera wymogu odpłatności pożyczki w formie odsetek. Do celów dowodowych umowa pożyczki powinna być zawarta na piśmie.

Przychodem ze stosunku pracy jest m.in. wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych . Umowa pożyczki nakłada na pożyczającego obowiązek zwrotu tej samej liczby pieniędzy albo tej samej liczby rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. W związku z tym pożyczki udzielonej pracownikowi przez pracodawcę nie można porównywać z pożyczkami na rynku komercyjnym i ustalać z tego tytułu nieodpłatnego świadczenia. Zatem kwota udzielonej pracownikowi pożyczki (zarówno nieoprocentowanej, jak i niskooprocentowanej) nie stanowi dla pracownika nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego świadczenia i tym samym nie powoduje powstania u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu i składkom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00