Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-07-17

Jak zgłosić zawieszenie i wznowienie wykonywania działalności

Przedsiębiorcy, którzy znajdą się w trudnej sytuacji finansowej, mogą zawiesić wykonywanie działalności. Z tej możliwości korzystają także przedsiębiorcy w okresie urlopowym. Za czas zawieszenia działalności nie trzeba płacić składek ani podatku. Prawo do zawieszenia działalności mają przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników. Okres zawieszenia może trwać minimum 1 miesiąc i nie dłużej niż 24 miesiące.

Za przedsiębiorcę uważa się m.in. osoby fizyczne, prawne oraz wspólników spółki cywilnej, którzy prowadzą działalność gospodarczą we własnym imieniu. W przypadku spółki cywilnej zawieszenie działalności muszą zgłosić wszyscy wspólnicy (art. 4 ust. 1 i 2 oraz art. 14a ust. 1 i 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Zawieszenie działalności gospodarczej należy zgłosić w ramach tzw. jednego okienka w urzędzie miasta lub gminy na formularzu EDG-1. Nie trzeba składać w ZUS dokumentów wyrejestrowujących. W okresie zawieszenia działalności nie trzeba płacić żadnych obowiązkowych składek. Istnieje jednak możliwość przystąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych i zdrowotnego w dowolnym dniu w okresie zawieszenia działalności.

W czasie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie może wykonywać działalności ani osiągać bieżących przychodów z tego tytułu. Może natomiast wykonywać m.in. wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodów, przyjmować należności lub regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności (art. 14a ust. 3 i 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Zgłoszenie zawieszenia działalności

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej następuje na pisemny wniosek przedsiębiorcy, który należy składać w odpowiednim organie ewidencyjnym (urząd miasta lub gminy) na druku EDG-1. Zgłoszenie to powinno zawierać następujące dane:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00