Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-09-22

Jakie wynagrodzenie przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku za miesiąc, w którym nastąpiło przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek

W praktyce płatnicy często borykają się z problemem rozliczania składek za osoby, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przekroczyła 30-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wątpliwości może być więcej, jeżeli osoba w miesiącu takiego przekroczenia lub w kolejnych miesiącach korzystała ze zwolnienia lekarskiego. Wówczas przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek ma wpływ na sposób ustalania podstawy wymiaru zasiłku.

Płatnicy mają obowiązek obliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy ich wymiaru nieprzekraczającej w roku kalendarzowym 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej (w 2010 r. - 94 380 zł). Po osiągnięciu kwoty ograniczenia płatnik zaprzestaje obliczania i przekazywania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (oraz ewentualnie na Fundusz Emerytur Pomostowych). W przypadku gdy przekroczenie nastąpiło w miesiącu, z którego wynagrodzenie stanowi podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku, do obliczenia wysokości tych świadczeń należy w niektórych przypadkach zastosować średni wskaźnik potrąconych składek.

(?) Nasz pracownik oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje dodatek stażowy, do którego (zgodnie z układem zbiorowym pracy) zachowuje prawo w okresie absencji chorobowej. Ponadto pracodawca opłaca za pracownika abonament medyczny. W listopadzie 2009 r. wynagrodzenie wraz z dodatkiem stażowym i wartością abonamentu przekroczyło roczny limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Pracownik zachorował we wrześniu 2010 r. i był niezdolny do pracy przez 5 dni. W jaki sposób należy obliczyć wysokość wynagrodzenia za listopad 2009 r., uwzględnianego w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za 5 dni września 2010 r.? W załączeniu przekazuję listę płac pracownika za listopad 2009 r.:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00