Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2011-07-20

Kiedy zasiłek chorobowy i opiekuńczy należy obniżyć o 25%

Pracownik ma 7 dni na dostarczenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego wydanego na druku ZUS ZLA. Jeśli nie dochowa tego terminu, należny mu zasiłek chorobowy albo opiekuńczy jest obniżany o 25% począwszy od 8. dnia niezdolności do pracy określonej na tym zwolnieniu. W praktyce konieczność stosowania tej kary wobec pracownika zależy od rodzaju świadczenia, do którego ma prawo, i od tego, na jak długi okres zostało wystawione zwolnienie lekarskie.

Żaden ubezpieczony nie jest chroniony przed sankcją za niedostarczenie zwolnienia w terminie - niezależnie od tego, w jakiej wysokości pobiera zasiłek (70%, 80% czy 100%) i czy niezdolność do pracy jest związana np. z wypadkiem przy pracy czy przypada w okresie ciąży. Może uniknąć obniżenia zasiłku jedynie wtedy, gdy udowodni, że nie miał możliwości dostarczenia zwolnienia lekarskiego w ustawowym terminie z przyczyn od siebie niezależnych.

Gdzie należy złożyć zaświadczenie lekarskie

Obniżenie zasiłku chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego o 25% jest stosowane w sytuacji nieterminowego dostarczenia zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA płatnikowi tego zasiłku - pracodawcy albo ZUS. Jednak ubezpieczeni, którzy nie są płatnikami składek na własne ubezpieczenia, powinni dostarczać zwolnienia lekarskie płatnikowi składek, nawet jeśli zasiłek wypłaca im ZUS. Płatnik, który nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków, gdyż zgłaszał w listopadzie poprzedniego roku do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, ma obowiązek niezwłocznie przekazać zaświadczenie lekarskie do ZUS, podając datę dostarczenia zaświadczenia przez ubezpieczonego (wpisując ją na odwrocie zwolnienia i poświadczając wpis pieczątką i podpisem upoważnionej osoby).

Natomiast osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące, a także duchowni są zobowiązani złożyć zaświadczenie lekarskie bezpośrednio w ZUS. Dostarczenie dokumentów bezpośrednio do ZUS dotyczy także wszystkich osób uprawnionych do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00