Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-06-04

Postępowanie po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy i po wypłacie wynagrodzenia

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% wynagrodzenia, a nie do zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego w wysokości 80%. Zanim jednak dojdzie do ustalenia wszystkich okoliczności wypadku i ostatecznego sporządzenia protokołu wypadkowego (lub karty wypadku), pracodawca powinien wypłacić pracownikowi świadczenie za okres niezdolności do pracy w wysokości 80%.

Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

● podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,

● podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,

● w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Na równi z wypadkiem przy pracy w zakresie uprawnienia do świadczeń traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:

● w czasie podróży służbowej, chyba że wypadek został spowodowany postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań,

● podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony,

● przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, któremu pracownik uległ przy pracy, dokonuje pracodawca. Gdy wypadkowi ulegnie osoba podlegająca ubezpieczeniu wypadkowemu wykonująca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, np. zleceniobiorca, sporządza się kartę wypadku (zamiast protokołu powypadkowego).

Jeżeli potwierdzi się, że zdarzenie, któremu uległ pracownik (ubezpieczony), jest wypadkiem przy pracy, poszkodowanemu przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Zasiłek przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy, bez okresu wyczekiwania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00