Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-06-26

Wybór między OFE a ZUS - jaka emerytura

Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy do końca lipca 2014 r., tj. czy zdecydujemy, aby nasza składka nadal była odprowadzana do OFE, czy też w całości pozostała w ZUS, sposób wyliczenia emerytury, którą w przyszłości otrzymamy, będzie identyczny. Nawet jeśli zdecydujemy się pozostać w OFE, to i tak na 10 lat przed emeryturą fundusz zacznie sukcesywnie przekazywać na nasze subkonto w ZUS zgromadzone tam środki - tak, aby w miesiącu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego stan rachunku w OFE był równy 0 zł. I w jednym, i w drugim przypadku emerytura zostanie nam więc ustalona ze środków zgromadzonych na naszym koncie i subkoncie w ZUS, a jeśli pracowaliśmy przed 1999 r. - będzie uwzględniała również wysokość kapitału początkowego.

1. Dla kogo wybór OFE lub ZUS będzie korzystny

Wybór między ZUS a OFE będzie miał jednak znaczenie dla wysokości składek, które w przyszłości zasilą podstawę obliczenia naszej emerytury. W zależności od tego, jak wysokie stopy zwrotu będzie osiągał w kolejnych latach wybrany przez nas fundusz emerytalny oraz jak wysokie będą wskaźniki waloryzacji składek na subkoncie, bardziej opłacalny może być wybór pozostania w OFE lub powrót do ZUS.

UWAGA! Wybór między ZUS a OFE ma znaczenie, ponieważ składki gromadzone w tych instytucjach zasilą w przyszłości naszą emeryturę.

W uzasadnieniu do projektu ustawy z 6 grudnia 2013 r., reformującej system emerytalny, zostały przedstawione szacunkowe ustalenia wysokości emerytury dla osoby będącej członkiem OFE, która otrzymywała wynagrodzenie równe przeciętnej płacy, a pracę rozpoczęła w wieku 24 lat.

Odrębnie oszacowano wysokość emerytury dla:

● kobiet urodzonych od 1954 r. do 1974 r.,

● mężczyzn urodzonych od 1949 r. do 1974 r.

Przy ustaleniu szacunkowej wysokości emerytury przyjęto założenia, zgodnie z którymi:

● wnioskodawca ma naliczony kapitał początkowy na dzień 1 stycznia 1999 r. z zachowaniem zasady, że im jest starszy, tym dłuższy ma staż pracy przed 1999 r. i - tym samym - większą wartość kapitału początkowego,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00