Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-05-01

WYKROCZENIA PRZECIWKO PRAWOM PRACOWNIKA

Co dzieje się w sytuacji, gdy inspektor pracy podczas kontroli przeprowadzanej u pracodawcy stwierdzi popełnienie wykroczenia przeciwko prawom pracownika? Czego może spodziewać się pracodawca? Co zrobić, żeby uniknąć takich zarzutów? Jak zminimalizować niekorzystne skutki podobnej sytuacji?

Osoba zatrudniająca pracowników w ramach stosunku pracy zobowiązana jest do przestrzegania przepisów z zakresu prawnej ochrony pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązki pracodawcy wynikają z regulacji Kodeksu pracy, zawarte są także w innych ustawach oraz w rozporządzeniach.
Pracodawca może naruszyć te obowiązki z winy umyślnej lub nieumyślnie, jednak w niektórych przypadkach, przez niewykonanie ciążącego na nim obowiązku, popełnia wykroczenie.
Pamiętaj! Katalog wykroczeń przeciwko prawom pracownika został zawarty przede wszystkim w następujących aktach prawnych:
Kodeks pracy - art. 281 i art. 282 (wykroczenia będące skutkiem nieprzestrzegania przepisów z zakresu prawnej ochrony pracy) oraz w art. 283 k.p. (wykroczenia będące skutkiem nieprzestrzegania przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy),
• ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.),
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00