Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2006-02-25

Kiedy podstawa wymiaru kapitału początkowego może zostać ustalona z faktycznego okresu ubezpieczenia?

Przy ustalaniu kapitału początkowego (wysokości hipotetycznej emerytury, jaka przysługiwałaby ubezpieczonemu 1 stycznia 1999 r.) uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość zarobków osiągniętych do 31 grudnia 1998 r. Kapitał początkowy jest ustalany na zasadach obowiązujących przy ustalaniu wysokości emerytury, jednak istnieje możliwość ustalenia jego podstawy z faktycznego okresu ubezpieczenia, co niewątpliwie jest korzystne dla osoby ubezpieczonej.

Kapitał początkowy jest ustalany dla wszystkich ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy do 31 grudnia 1998 r. posiadali co najmniej 6 miesięcy i 1 dzień okresów składkowych i nieskładkowych. Na jego wysokość wpływa wiele czynników, w tym podstawa wymiaru, która jest ustalana z:
• kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z okresu od 1 stycznia 1980 r. do 31 grudnia 1998 r. albo
• 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu, przypadających do 31 grudnia 1998 r.
Wśród osób, dla których jest ustalany kapitał początkowy, są jednak osoby, które nie mogą udokumentować wymaganych 10 kolejnych lat ubezpieczenia z uwagi na młody wiek lub z powodu przerwy w zatrudnieniu spowodowanej np. przebywaniem na urlopie wychowawczym. Dla niektórych z tych osób podstawa wymiaru kapitału początkowego może zostać ustalona z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00