Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2006-02-25

Na jakich zasadach przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego osobom, które dobrowolnie przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego?

Niektóre osoby nie są obejmowane ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo, ale mogą przystąpić do niego składając odpowiedni wniosek. Taka deklaracja wiąże się z obowiązkiem opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe. Osoby te w razie niezdolności do pracy spowodowanej urodzeniem lub przyjęciem dziecka na wychowanie otrzymają zasiłek macierzyński.

Zasiłek macierzyński przysługuje nie tylko pracownikom i innym osobom podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, ale również osobom, które podlegają temu ubezpieczeniu dobrowolnie, a więc:
• wykonującym pracę nakładczą (tzw. chałupnicy),
• wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osobom z nimi współpracującym,
• osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym,
• wykonującym odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
• duchownym.
Podpisałem z osobą umowę o pracę nakładczą. Osoba ta na początku marca br. urodzi dziecko. Czy będzie miała prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego? Jeżeli tak, to na jakich zasadach?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00