Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-07-03

Najczęstsze problemy z rozliczeniem składek związane z wypłatą świadczeń za urlop

Rozpoczął się sezon urlopów pracowniczych. Za czas urlopu każdy pracownik ma prawo do wynagrodzenia urlopowego. Część pracodawców wypłaca jednak dodatkowe świadczenia z tego tytułu - np. świadczenia urlopowe czy za tzw. wczasy pod gruszą. Powstają wątpliwości, kiedy i jakie świadczenia wliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników.

Problemy z rozliczeniem składek mogą wynikać np. z powodu konieczności odwołania pracownika z urlopu i związanego z tym obowiązku zwrócenia mu poniesionych kosztów organizacji wypoczynku. Wątpliwości dotyczą też wysokości świadczenia urlopowego zwolnionego ze składek, jakie przysługuje niepełnosprawnemu pracownikowi. Opisujemy zatem rozwiązania najczęściej spotykanych problemów związanych z wypłatą świadczeń za czas urlopu wypoczynkowego.

Odwołanie z urlopu - składki od zwrotu kosztów

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Jednak i ta nadrzędna reguła ma swoje odstępstwo. Nawet w czasie wakacji pracownik nie wyłącza się całkowicie spod zwierzchnictwa pracodawcy. Kodeks pracy dopuszcza bowiem odwołanie pracownika z urlopu. Pracodawca ma do tego prawo, ale pod warunkiem, że powstały okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu i obecność pracownika w zakładzie jest konieczna (art. 167 Kodeksu pracy).

Odwołanie pracownika jest kosztowne dla pracodawcy - pracodawca ma bowiem obowiązek sfinansować wydatki poniesione przez pracownika pozostające w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu. Chodzi m.in. o sytuacje, w których pracownik dokonał wpłaty do biura podróży, hotelu, domu wczasowego czy gospodarstwa agroturystycznego lub poniósł koszty imprezy i musi przerwać pobyt z powodu wezwania pracodawcy.

Do zwrotu wydatków poniesionych w związku z odwołaniem z urlopu kwalifikują się np.:

● opłaty za niedokończony pobyt w ośrodku wczasowym, hotelu, na kwaterze prywatnej - jeśli organizator wypoczynku lub właściciel kwatery ich nie zwraca,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00