Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-03-05

Jak urlopy rodzicielskie wpływają na prawo pracowników do urlopu wypoczynkowego

Z urlopu wypoczynkowego w pełnym rocznym wymiarze pracownik korzysta najczęściej w sytuacji, kiedy przez cały rok czynnie pracuje. Jeżeli przebywa na urlopach z tytułu rodzicielstwa (np. macierzyńskim, wychowawczym), może to wpływać na prawo do urlopu wypoczynkowego. Zdarza się, że urlopy rodzicielskie obniżają wymiar urlopu wypoczynkowego.

Pracownicy korzystający z niektórych urlopów rodzicielskich mogą również w odmienny sposób niż pozostali pracownicy wykorzystać urlop wypoczynkowy. Pracodawca ma obowiązek, na wniosek pracownika powracającego z urlopu macierzyńskiego podstawowego i dodatkowego oraz z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego podstawowego i dodatkowego, a także z urlopu ojcowskiego, udzielić urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu tych urlopów rodzicielskich.

Podstawowe urlopy macierzyńskie i urlopy na warunkach urlopu macierzyńskiego

Obowiązkowe podstawowe urlopy macierzyńskie dla rodziców biologicznych oraz podstawowe urlopy na warunkach urlopu macierzyńskiego dla opiekunów adopcyjnych i zastępczych traktujemy do celów rozliczenia urlopu wypoczynkowego jak zwykłe okresy zatrudnienia. Gdyby miały zmniejszać długość wypoczynku danej osoby, musiałoby to wyraźnie wynikać z przepisów, jak to jest w przypadku urlopów bezpłatnego czy wychowawczego (art. 1552 Kodeksu pracy). Skoro w prawie pracy brak takiego zastrzeżenia, podstawowe urlopy macierzyńskie i urlopy na warunkach urlopu macierzyńskiego nie wywierają negatywnych skutków w zakresie wypoczynku.

WAŻNE!

Urlopy macierzyńskie i urlopy na warunkach urlopu macierzyńskiego nie wpływają na wymiar urlopu wypoczynkowego.

Pracownik będący 1 stycznia danego roku na którymś z tych urlopów, nabywa prawo do pełnego wymiaru rocznego urlopu wypoczynkowego (dla pełnego etatu 20 lub 26 dni). Pobyt nawet na maksymalnym 37-tygodniowym podstawowym urlopie macierzyńskim albo na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego w danym roku kalendarzowym też nie powoduje skrócenia wypoczynku należnego za ten rok.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00