Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-03-05

Jak rozliczać na liście płac bezzwrotną pomoc z ustawy antykryzysowej

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe trudności finansowe, mogą korzystać z dopłat do pensji pracowników. Taką możliwość mają dzięki ustawie z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, zwanej ustawą antykryzysową.

Przedsiębiorca w przejściowych trudnościach finansowych ma możliwość uzyskania, na podstawie tzw. ustawy antykryzysowej, dwojakiego rodzaju wsparcia na utrzymanie miejsc pracy:

● świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) na częściowe zaspokojenie pensji pracowników za czas przestoju ekonomicznego lub częściową rekompensatę ograniczenia wymiaru czasu pracy,

● stypendiów z Funduszu Pracy (FP) dla pracowników, których w trakcie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu skierował na szkolenia lub studia podyplomowe.

Przedsiębiorca w przejściowych trudnościach finansowych przekazuje te dotacje pracownikom jako pośrednik. Ustawa antykryzysowa dość szczegółowo precyzuje wysokość i sposób ich szacowania. Brakuje jednak informacji na temat rozliczania subsydiów w praktyce od kwoty brutto do netto oraz sposobu ich wykazywania w dokumentach ubezpieczeniowych i podatkowych. Ustawa antykryzysowa wskazuje jedynie, że takie subsydia podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu, a płatnikiem należności z tytułu składek i podatku jest pracodawca (art. 8 ust. 2, art. 14 ust. 3, art. 18 i art. 24 ust. 2 ustawy antykryzysowej).

Z przepisów nie wynika, do jakiego źródła przychodu je zakwalifikować. Ponieważ jednak wszystkie wypłaty i świadczenia w naturze, jakie zatrudniony otrzymuje od pracodawcy, bez względu na źródło ich finansowania, kwalifikuje się jako przychody ze stosunku pracy, to świadczenia z ustawy antykryzysowej również należy zaliczyć do tego źródła przychodów (art. 12 ust. 1 updof). W związku z tym pomoc antykryzysową należy ujmować na liście płac jako pozostałe przychody ze stosunku pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00