Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-04-20

Kiedy pracownik może dorabiać podczas urlopów

Przepisy dopuszczają świadczenie przez pracowników pracy np. podczas korzystania z urlopu wychowawczego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy urlopu bezpłatnego udzielonego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Jednak nie pozwalają wykonywać pracy na urlopie dla poratowania zdrowia. Wątpliwości dotyczą wykonywania pracy w czasie pozostałych urlopów pracowniczych.

Zakaz wykonywania pracy w czasie urlopów określają również poszczególne pragmatyki służbowe. Przepisy te zabraniają określonym grupom zawodowym wykonywania pewnych czynności czy działalności w trakcie stosunku pracy, w tym także w trakcie urlopów.

Przykładowe zakazy wykonywania dodatkowej pracy na urlopach wynikające z pragmatyk służbowych

infoRgrafika

1. Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy pracownik wykorzystuje w dowolny sposób, a pracodawca nie ma prawa w to ingerować. Jeśli pracownik rezygnuje z wypoczynku, ponieważ w tym czasie chce pracować, jest to jego prywatna sprawa. Potwierdzają to warunki udzielania urlopu wypoczynkowego, np.:

● pracownik nie musi podawać we wniosku o urlop wypoczynkowy, dokąd się wybiera ani zostawiać w kadrach numeru swojego prywatnego telefonu komórkowego,

● pracodawca odwołuje pracownika z urlopu wypoczynkowego lub przesuwa termin rozpoczęcia wypoczynku wyjątkowo, gdy zaszły okoliczności nie do przewidzenia w chwili udzielania urlopu (art. 164, art. 165, art. 167 Kodeksu pracy).

Pracownik może zatem świadczyć pracę podczas urlopu wypoczynkowego na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktu o zarządzanie, jako chałupnik czy zajmować się własną firmą. Jest to dopuszczalne zarówno wtedy, gdy którąś z wymienionych umów zawarł z macierzystym zakładem (który udzielił mu urlopu), jak i z innym pracodawcą. Pracodawca nie może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego dlatego, że wykonuje on pracę dla kogoś innego, ani tym bardziej zwolnić go z tego powodu z pracy.

W zakresie dopuszczalności podjęcia pracy na urlopie wypoczynkowym jest jeden wyjątek. Podczas urlopu wypoczynkowego pracownikowi nie wolno wykonywać umowy o pracę, z tytułu której korzysta z tego urlopu. Wówczas w ogóle nie doszłoby bowiem do skutecznego udzielenia urlopu wypoczynkowego, gdyż pracownik wciąż realizowałby swoje zadania służbowe. Nie ma jednak przeszkód, by — będąc na urlopie wypoczynkowym — pracownik zatrudnił się u macierzystego pracodawcy na zlecenie czy umowę o dzieło pod warunkiem, że usługi te nie pokrywają się z zakresem obowiązków pracowniczych (zob. m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1998 r., II UKN 392/98, OSNP 2000/4/157).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00