Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-10-24

20 najciekawszych interpretacji PIP, ZUS, KRUS, MPiPS, MF, MS

Wyjaśnienia urzędowe przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych nie są wiążące dla przedsiębiorców. Dają jednak pracodawcom wskazówkę, jak postępować, aby nie narazić się na kary za naruszenia przepisów. Prezentujemy zatem najciekawsze interpretacje PIP, ZUS i ministerstw, jakie otrzymaliśmy w odpowiedzi na pytania redakcji MPPiU.

I. Prawo pracy

1. Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopów bezpłatnych krótszych niż 1 miesiąc - stanowisko MPiPS

Jeżeli pracownik kilkakrotnie korzysta w danym roku z urlopów bezpłatnych, z których każdy jest krótszy niż 30 dni, to obliczając wymiar urlopu wypoczynkowego należy zliczyć te urlopy z danego roku i obniżyć wymiar urlopu wypoczynkowego o 1/12 za każde 30 dni urlopu bezpłatnego. Takie stanowisko zaprezentowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji.

Pracownikowi, który wraca po trwającym co najmniej 1 miesiąc urlopie bezpłatnym, należy obniżyć o 1/12 wymiar urlopu wypoczynkowego za każdy miesiąc przebywania na urlopie bezpłatnym. Wątpliwości dotyczące obniżenia wymiaru urlopu wypoczynkowego występują w sytuacji, gdy pracownik wielokrotnie korzysta z krótkich urlopów bezpłatnych, np. przez tydzień w każdym miesiącu. W takich przypadkach, zdaniem MPiPS, trzeba zliczyć wszystkie okresy urlopu bezpłatnego i obniżać urlop wypoczynkowy o 1/12 za każdy miesiąc liczonego łącznie urlopu bezpłatnego.

Stanowisko MPiPS z 6 czerwca 2012 r. w sprawie obniżania wymiaru urlopu wypoczynkowego w razie korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego

infoRgrafika

Departament Prawa Pracy uprzejmie informuje, że zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm), jeżeli okresy nieobecności w pracy wymienione w art. 155 § 1 Kodeksu pracy obejmują części miesięcy kalendarzowych, przy proporcjonalnym obniżeniu wymiaru urlopu wypoczynkowego, zgodnie z art. 155 § 2 Kodeksu pracy, za miesiąc uważa się łącznie 30 dni. Zatem jeżeli pracownik wykorzystuje kilka urlopów bezpłatnych udzielanych na kilka lub kilkanaście dni, dopiero łącznie 30 dni tak udzielonego urlopu bezpłatnego daje pracodawcy podstawę do obniżenia pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego o 1/12.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00