Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-12-31

Prawo do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego - nowe zasady dokumentowania

Od 26 listopada 2013 r. zmienił się wzór druku ZUS Z-3. Określone zostały również dokumenty niezbędne do nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego oraz za okres zasiłku opiekuńczego z tytułu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego czy choroby niani lub dziennego opiekuna.

Od 17 czerwca 2013 r. rodzice nabyli prawo do urlopu rodzicielskiego oraz zostały wprowadzone liczne rozwiązania umożliwiające wymienne korzystanie z zasiłku macierzyńskiego przez rodziców. W związku z tym konieczne były zmiany w zaświadczeniu płatnika składek ZUS Z-3 oraz w sposobie dokumentowania prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Dokumentowanie prawa do zasiłku macierzyńskiego

Określone zostały dokumenty niezbędne do nabycia prawa do urlopu rodzicielskiego (rozporządzenie z 7 listopada 2013 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Dokumenty te zostały zróżnicowane w zależności od tego, czy o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego ubiega się ten sam rodzic, który pobierał zasiłek macierzyński za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy nie.

Niezależnie od tego, który z rodziców będzie korzystał z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, rodzice zawsze muszą złożyć:

● skrócony odpis aktu urodzenia dziecka albo jego kopię potwierdzoną przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem, albo

● oświadczenie ubezpieczonego, kiedy dziecko zostało przyjęte na wychowanie, oraz zaświadczenie sądu opiekuńczego o wystąpieniu do sądu o przysposobienie dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka, albo jego kopię potwierdzoną przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem, albo

● prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej albo umowę cywilnoprawną zawartą między rodziną zastępczą a starostą albo ich kopię potwierdzoną przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem oraz dokument potwierdzający wiek dziecka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00