Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-07-23

Wykorzystywanie urlopów wypoczynkowych - 5 nietypowych problemów

Udzielając urlopu wypoczynkowego pracodawca nie może wymagać od pracownika podania numeru telefonu, pod którym będzie on dostępny na urlopie. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy pracodawca żąda tego numeru na wypadek, gdyby musiał odwołać pracownika z urlopu.

Mimo że od dawna przepisy dotyczące wykorzystywania urlopów wypoczynkowych nie zmieniły się znacznie, to jednak udzielanie urlopu wypoczynkowego nadal sprawia pracodawcom spore problemy.

Problem 1. Czy pracownik przebywający na urlopie wypoczynkowym może pracować u swojego pracodawcy na podstawie umowy zlecenia

Jeżeli pracownik jest zatrudniony u swojego pracodawcy jednocześnie na umowę zlecenia, to nie ma przeszkód, aby wykonywał tę umowę w czasie urlopu wypoczynkowego.

Pracownik może pracować u swojego pracodawcy na podstawie umowy zlecenia, jeśli wykonuje pracę innego rodzaju niż wykonywana na podstawie umowy o pracę oraz praca ta nie spełnia warunków właściwych dla stosunku pracy.

Pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy tylko z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę. Nie ma go natomiast z tytułu pracy na umowę zlecenia. Zatem pracownik, który korzysta z urlopu wypoczynkowego z tytułu umowy o pracę, może u tego samego pracodawcy pracować w czasie urlopu na podstawie umowy zlecenia. Nie ma też przeszkód, aby pracownik nie tylko kontynuował, ale w ogóle podjął pracę na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy cywilnoprawnej w czasie urlopu wypoczynkowego u innego lub u swojego dotychczasowego pracodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00