Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-08-10

W jaki sposób przyznawać podwyżki

Ze względu na dobrą koniunkturę gospodarczą w naszym kraju oraz otwieranie się coraz to nowych rynków pracy przed pracownikami z Polski i związany z tym odpływ siły roboczej pracodawcy muszą częściej podnosić pracownikom wynagrodzenia, niż to bywało w ostatnich latach. Niespełnienie żądań płacowych pracowników może oznaczać odejście z pracy wykwalifikowanej kadry i problemy z pozyskaniem nowych, nawet niewykwalifikowanych pracowników.

Powszechnie funkcjonuje pogląd, że przyznanie podwyżki jest jednostronną, arbitralną decyzją pracodawcy. Rzeczywiście, w wielu zakładach tak bywało ze względu na sytuację na rynku pracy. Jednak, zgodnie z prawem, wysokość wynagrodzenia, jako jedno z najważniejszych postanowień umowy o pracę, jest kształtowana na mocy porozumienia stron stosunku pracy. Obecnie, ze względu na zmieniającą się sytuację ekonomiczną, pracownicy coraz częściej negocjują z firmą poziom swojej płacy.

(?) Podnosimy widełki wynagrodzenia dla poszczególnych grup pracowników zapisane w regulaminie wynagradzania. W jaki sposób wypłacić pensję za sierpień br. po zmianie zapisów osobom, które mają w umowach o pracę niższe wynagrodzenie niż nowe stawki przewidziane regulaminem? Czy obowiązują ich automatycznie nowe stawki regulaminowe, a jeśli tak, to dolne czy średnie stawki przewidziane w widełkach dla danego stanowiska? Czy ewentualna zmiana wynagrodzenia dotyczy całej pensji sierpniowej, czy tylko jej części od dnia wejścia regulaminu w życie?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00