Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-08-10

Jakie są zasady ubezpieczeń społecznych Polaków migrujących w celach zarobkowych do krajów Unii Europejskiej

Czas wakacji sprzyja wyjazdom zagranicznym nie tylko w celach turystycznych. Wielu młodych ludzi wyjeżdża za granicę, aby w wakacje „dorobić” do kieszonkowego. Dla studentów jest to dobra okazja na pożytecznie spędzone wakacje, a dla bezrobotnych możliwość zdobycia zatrudnienia. Korzystają oni z agencji pracy tymczasowej lub wyjeżdżają za granicę samodzielnie szukając zatrudnienia.

Spędzone za granicą wakacje czy praca dorywcza w którymś z krajów Unii mogą być pomysłem na rozszerzenie swojej działalności gospodarczej poza granice kraju. Wtedy rodzą się pytania dotyczące uregulowań prawnych obowiązujących w państwach UE, o jakie dokumenty należy zadbać, by uniknąć problemów.

(?) Nasza firma znajduje się w okresie restrukturyzacji, dlatego w najbliższym czasie zwolnimy część załogi. Kilku pracowników zamierza zarejestrować się jako bezrobotni, a potem wyjechać do pracy sezonowej na trzy miesiące do Niemiec. Jakie przepisy - polskie czy niemieckie będą miały do nich zastosowanie w okresie wykonywania pracy?

Do pracowników będzie miało zastosowanie prawo niemieckie, ponieważ osoba bezrobotna (z prawem do zasiłku lub bez), która podejmuje pracę sezonową w innym kraju UE/EOG (np. w Niemczech), podlega w zakresie zabezpieczenia społecznego prawu kraju, w którym wykonuje pracę sezonową. Z chwilą rozwiązania umowy o pracę i zarejestrowania się w urzędzie pracy Państwa pracownicy uzyskają status bezrobotnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00