Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-03-25

Kiedy i w jaki sposób płatnik może korygować PIT

Pracodawca jako płatnik ma prawo do skorygowania uprzednio złożonych deklaracji i imiennych informacji PIT-11, jeżeli wypełnił te formularze niezgodnie ze stanem faktycznym. Korekta następuje przez złożenie deklaracji pozbawionej wcześniejszych błędów wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem korekty. Płatnik może skorygować uprzednio złożone zeznanie do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Przedawnienie następuje z upływem 5 lat liczonych od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku bądź termin zwrotu nadpłaty.

Płatnik, który zaniedbał swój obowiązek i nie wystawił informacji w ustawowym terminie bądź wykazał w niej nieprawdziwe dane, ponosi odpowiedzialność karną skarbową. Grozi mu kara grzywny nawet do 240 stawek dziennych w zależności od wagi błędu. Informacja PIT-11 służy podatnikowi - pracownikowi do dokonania ostatecznego rozliczenia całości dochodów osiągniętych w danym roku podatkowym. Dlatego nieprawidłowo wystawiony przez płatnika formularz spowoduje w konsekwencji błędne rozliczenie roczne zatrudnionego.
W 2006 r. naliczaliśmy i odprowadzaliśmy zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzeń pracowników, w tym również, jak się później dowiedzieliśmy od zwolnionych z opodatkowania, bo finansowanych z bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Czy możemy dokonać korekty informacji PIT-11 w sytuacji, gdy zaliczka na podatek była naliczana niesłusznie?
Wykazanie w informacji PIT-11 przychodów zwolnionych z opodatkowania i niesłusznie naliczonej zaliczki na podatek jest podstawą do skorygowania tej informacji.
Uprawnienie do skorygowania deklaracji przysługuje m.in. płatnikom, jeżeli w złożonej deklaracji wykazali podatek pobrany w wysokości mniejszej lub większej od należnej. Zatem płatnik, który na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych był zobowiązany do sporządzenia odpowiednich deklaracji i sporządził je, ale błędnie, ma prawo ich skorygowania w celu sprostowania zaistniałych błędów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00