Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-03-25

Kiedy przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a kiedy zasiłek chorobowy

Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy są świadczeniami wypłacanymi w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub np. poddaniem się badaniom na dawcę komórek. Krąg osób uprawnionych do wynagrodzenia chorobowego jest ograniczony. Przysługuje ono tylko przez ściśle określony czas, po upływie którego osoba nabywa prawo do zasiłku chorobowego.

Prawo do wynagrodzenia chorobowego mają pracownicy, nakładcy (chałupnicy) oraz osoby, które odbywają służbę zastępczą. Jest ono wypłacane za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Od 34. dnia osobom tym przysługuje zasiłek chorobowy. Natomiast innym osobom przysługuje zasiłek chorobowy od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Warunkiem nabycia prawa do zasiłku przez osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie jest przystąpienie do tego ubezpieczenia i podleganie mu przez 180 dni.
Zatrudniamy osoby na podstawie umowy o pracę nakładczą. Jest to ich jedyne zatrudnienie, dlatego otrzymują gwarantowane wynagrodzenie w wysokości najniższego wynagrodzenia. Jedna z tych osób zachorowała w marcu i jest na zwolnieniu lekarskim. Jakie świadczenie przysługuje chałupnikowi z tego tytułu - wynagrodzenie chorobowe czy od razu zasiłek? Jak w podstawie wymiaru uwzględnić miesiąc, w którym osoba ta otrzymała wyłącznie gwarantowane wynagrodzenie?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00