Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-04-25

Jakie są zasady udzielania urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny jest szczególnego rodzaju przerwą w okresie zatrudnienia. W trakcie jego trwania ustają wszelkie wzajemne zobowiązania stron tego stosunku, mimo nierozwiązania stosunku pracy. Osoba na urlopie bezpłatnym pozostaje zatrudniona w danym zakładzie pracy, ale nie jest traktowana jak pracownik w rozumieniu przepisów np. prawa pracy, ubezpieczeń społecznych.

Urlopu bezpłatnego udziela się tylko na wniosek pracownika. Żadne okoliczności nie zobowiązują pracodawcy do przychylenia się do tego wniosku. Dotyczy to urlopu bezpłatnego udzielanego na podstawie Kodeksu pracy, gdyż przepisy odrębne przewidują liczne przypadki, w których pracodawca jest zobowiązany do udzielenia tego rodzaju urlopu. Przykładowo, należy udzielić urlopu bezpłatnego radnemu sejmiku województwa, który przed wyborem na radnego wykonywał pracę w ramach stosunku pracy w urzędzie marszałkowskim lub był zatrudniony na stanowisku kierownika wojewódzkiej samorządowej jednostki organizacyjnej w tym województwie, w którym uzyskał mandat.
W związku z trudnościami ze zdobyciem zleceń musiałem na jakiś czas wstrzymać produkcję. Jeden z zatrudnianych przeze mnie pracowników jest na dwumiesięcznym urlopie bezpłatnym. Czy mogę w sytuacji zagrożenia koniecznością zwolnienia tej osoby wydłużyć jej okres urlopu bezpłatnego (jeśli wróciłby do pracy, musiałbym go zwolnić redukując zatrudnienie)?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00