Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-09-01

Jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy emerytalnej - część III

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS zmieniła m.in. zasady ustalania wysokości emerytury po pobieranej wcześniej rencie z tytułu niezdolności do pracy oraz zasady przyznawania uprawnień do renty rodzinnej i ustalania wysokości kapitału początkowego.

Kwietniowa nowelizacja ustawy emerytalnej, która weszła w życie 1 lipca 2004 r., wyjaśniła nieprecyzyjne dotąd zasady obliczania wysokości emerytury dla osób, które pobierały wcześniej rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wysokość emerytury przysługującej tym osobom składa się z trzech składników: 24% kwoty bazowej (tzw. część socjalna świadczenia), po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych oraz po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.
Osobom takim przysługują rozwiązania korzystniejsze niż innym ubezpieczonym. Mogą oni bowiem sami zdecydować, czy chcą do podstawy wymiaru emerytury wskazać podstawę wymiaru pobieranej wcześniej renty (w wysokości uwzględniającej rewaloryzację oraz wszystkie kolejne waloryzacje przypadające po nabyciu uprawnień do renty), albo czy chcą ustalić podstawę wymiaru na nowo, według obecnie obowiązujących przepisów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00