Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-10-01

Odpowiedzialność materialna pracowników

Każdy przedsiębiorca jest zainteresowany właściwą ochroną swojego mienia. Najszerzej problematyka prawnej ochrony mienia uregulowana została w prawie cywilnym. Jednak wiele regulacji ochronnych zawiera także prawo pracy. Dbałość o mienie pracodawcy jest w prawie pracy traktowana jak jeden z podstawowych obowiązków pracowniczych. Naruszenie tego obowiązku może w niektórych przypadkach skutkować odpowiedzialnością materialną wobec pracodawcy.

Zasady odpowiedzialności materialnej określone w Kodeksie pracy są niewątpliwie bardziej korzystne dla pracowników niż w przypadku ponoszenia odpowiedzialności na zasadach prawa cywilnego. Wynika to przede wszystkim z faktu, że z uwagi na podporządkowanie i zależność ekonomiczną pracownik jest przez ustawodawcę uznawany za słabszą stronę stosunku pracy. Ponadto pracownik nie zawsze ma możliwość sprawowania pieczy nad mieniem pracodawcy w wystarczającym zakresie.
Przepisy Kodeksu pracy o odpowiedzialności materialnej dotyczą pracowników niezależnie od podstawy zatrudnienia (czyli także np. pracownicy zatrudnieni na podstawie powołania i mianowania). Odpowiedzialność materialną mogą ponosić także byli pracownicy oraz spadkobiercy pracowników.
Kodeks pracy rozróżnia dwa podstawowe rodzaje odpowiedzialności materialnej pracownika za wyrządzoną szkodę, tj. odpowiedzialność według zasad ogólnych oraz odpowiedzialność za mienie powierzone. Odpowiedzialność na zasadach ogólnych charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest ograniczona co do wysokości w przypadku, gdy pracownik spowodował szkodę z winy nieumyślnej. Odpowiedzialność za mienie powierzone jest co do zasady odpowiedzialnością pełną, także w przypadku winy nieumyślnej (chociaż mogą wystąpić pewne ograniczenia zależne od rodzaju powierzonego pracownikowi mienia). Odpowiedzialność za mienie powierzone może mieć charakter indywidualny bądź wspólny.
Zaniedbanie przez pracownika obowiązków może prowadzić do odpowiedzialności materialnej w przypadku, gdy:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00