Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-11-01

Jak prawidłowo ustalić rozkład czasu pracy przy pracy zmianowej?

Pracodawca ustalając harmonogram czasu pracy bierze pod uwagę przede wszystkim konieczność zapewnienia prawidłowego toku pracy zakładu, ale powinien także pamiętać o zagwarantowaniu pracownikowi możliwości zaplanowania czasu wolnego.

Rozkład czasu pracy określa harmonogram pracy - grafik. Grafik powinien obejmować cały okres rozliczeniowy i powinien zostać udostępniony pracownikom przed rozpoczęciem tego okresu.
Czy układając harmonogram czasu pracy można zaplanować pracę poniżej wymiaru czasu pracy dla danego okresu rozliczeniowego?
Pracownik powinien pracować zgodnie z umową o pracę, co oznacza, że jeżeli jest zatrudniony na pełny etat, to w grafiku powinien mieć zaplanowaną pracę zgodnie z wymiarem czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Jeżeli tak się nie stanie, pracodawca powinien za brakujące godziny zapłacić pracownikowi wynagrodzenie przestojowe. Na przykład przy miesięcznym okresie rozliczeniowym w listopadzie 2004 r. pracownik powinien mieć zaplanowaną pracę w wymiarze 160 godzin. W miesiącu tym występują bowiem dwa święta, które przypadają w innym dniu niż niedziela - 1 i 11 listopada, a więc wymiar czasu pracy w listopadzie zostaje obniżony do 160 godzin. W przypadku zaplanowania pracy poniżej wymiaru pracodawca powinien za brakujące do pełnego etatu godziny zapłacić pracownikowi wynagrodzenie przestojowe.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00