Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2006-03-10

Kiedy nagrody, odprawy i odszkodowania nie podlegają składkom?

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników (z wyłączeniem prokuratorów i sędziów) stanowi przychód, w rozumieniu przepisów podatkowych, z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, poza ściśle określonymi składnikami tego przychodu. Z obowiązku z odprowadzania składek zwolnione są określone zarówno rodzaje wypłat pieniężnych, jak i świadczeń w naturze.

Niniejszym opracowaniem rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem zwolnień ze składek niektórych rodzajów przychodów. Chcemy w nim wyjaśnić, jakie warunki muszą być spełnione, by było możliwe wyłączenie niektórych składników przychodu pracowników z podstawy wymiaru składek. Z otrzymywanych sygnałów wiemy, że problematyka ta budzi wiele wątpliwości. W celu zapewnienia przejrzystości materiału cykl został podzielony tematycznie.
W podstawie wymiaru składek uwzględnia się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W szczególności podstawę wymiaru składek stanowią: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty (niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona), a także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika i wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00