Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-02-10

Jakie są zasady przyznawania prawa do zasiłków dla osób współpracujących przy prowadzeniu działalności gospodarczej

Prawo do zasiłków z tytułu niezdolności do pracy dla osób współpracujących przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej zależy od tego, czy osoby te przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego. Osoby współpracujące mają tę możliwość, jeżeli z tytułu współpracy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

W przypadku osób współpracujących ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych definiuje, kogo należy uważać za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą. Jest to małżonek, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice, macocha i ojczym oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z prowadzącym działalność pozarolniczą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności.
Mąż prowadzi rodzinną firmę. Ja pomagam mężowi przy jej prowadzeniu i w ZUS zostałam zgłoszona do ubezpieczeń społecznych jako pracownik. To zgłoszenie zostało zakwestionowane przez inspektora kontroli ZUS. Stwierdzono, że faktycznie nie jestem pracownikiem, lecz osobą współpracującą przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Czy w związku z opłacaniem składek z tytułu zgłoszenia jako pracownik przysługują mi świadczenia chorobowe? Po kontroli wszystkie dokumenty zostały skorygowane, a składki na ubezpieczenia wyrównane. Czy ten okres zostanie zaliczony do okresu wyczekiwania?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00