Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-04-10

Jak ustalać prawo do zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy jest jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego. W całości zasiłek opiekuńczy jest finansowany ze środków funduszu ubezpieczeń społecznych również wtedy, gdy wypłaca go pracodawca.

W roku kalendarzowym przysługuje zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia 14. roku życia lub 14 dni z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny. Łącznie można korzystać z tego świadczenia nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym.
Czy naszemu pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy, jeżeli w tym samym budynku co on mieszka jego matka, która mogłaby zaopiekować się chorym dzieckiem?
Pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy, jeżeli w składanym wniosku o uzyskanie zasiłku opiekuńczego oświadczy, że nie ma domownika, który mógłby zaopiekować się chorym dzieckiem.
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli z pracownikiem wspólne gospodarstwo domowe prowadzi osoba, która może zapewnić opiekę dziecku lub choremu domownikowi. Babka zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym nie jest zobowiązana do opieki nad wnukiem, jeżeli odmawia jej sprawowania.
Za członka rodziny, który prowadzi wspólne gospodarstwo domowe i może zapewnić opiekę dziecku nie uważa się również:
• osoby całkowicie niezdolnej do pracy,
• osoby chorej,
• osoby, która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00