Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-03-14

EUROPEJSKI KONGRES FINANSOWY

Mamy szansę na kolejny rekordowy rok

Za nami bardzo dobry rok, a przed nami perspektywy, które pozwalają myśleć o osiąganiu kolejnych historycznych wyników – mówi Paweł Strączyński, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A., nadzorujący pion finansowy, i opowiada o finansowanych projektach, strategicznych dla naszego kraju.

Bank Pekao S.A. ogłosił niedawno wyniki finansowe za 2023 r. Między innymi skonsolidowany zysk netto sięgnął 6,578 mld zł. Co miało na to wpływ?

Dodam, że był to najlepszy wynik w historii banku, co jest zasługą dwóch grup czynników. Pierwsza, częściowo niezależna od nas, jest związana z sytuacją gospodarczą, wysokimi stopami procentowymi czy inflacją. Przyczyniła się ona do poprawy wyników finansowych w całym sektorze, choć w naszym przypadku dynamika wyniku była lepsza niż u konkurencji. Przede wszystkim marża odsetkowa netto wyniosła w ubiegłym roku niecałe 420 pkt bazowych, co jest bardzo wysokim poziomem. Jednocześnie utrzymaliśmy bardzo niskie koszty ryzyka, przekraczające nieco 40 pkt bazowych. W strategii na lata 2021–2024 zakładaliśmy, iż wyniosą one 50–60 pkt bazowych. Do tego dochodzi zwiększenie dochodów nieodsetkowych. Jeśli chodzi o ujemne wpływy, to nastąpił wzrost kosztów operacyjnych. Najważniejsze ich grupy, jak koszty osobowe czy utrzymania oddziałów, są bowiem ściśle związane z inflacją i wzrostem minimalnego wynagrodzenia, podobnie jak wiele usług zlecanych na zewnątrz.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00