Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-03-16

Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem - jaki jest zakres kontroli PIP?

Duże znaczenie praktyczne mają przepisy dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. W toku kontroli inspektor pracy często stwierdza nieprawidłowości, które zazwyczaj wynikają z nieznajomości przepisów ustalających uprawnienia pracowników, a zarazem nakładających na pracodawców obowiązki.

Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem określone są w przepisach działu ósmego Kodeksu pracy. W szczególności dotyczą one ochrony kobiet w ciąży, praw pracowników będących rodzicami (urlop macierzyński, urlop wychowawczy) i obowiązków pracodawcy związanych z wykorzystywaniem przez pracowników tych uprawnień.
Ochrona pracy kobiet w ciąży
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające jej rozwiązanie bez wypowiedzenia z winy pracownicy (tzw. zwolnienie dyscyplinarne) i reprezentująca ją organizacja związkowa (jeżeli działa w danym zakładzie pracy) wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy o pracę. Zasada ta nie ma zastosowania do pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na okres próbny do 1 miesiąca.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00