Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2005-12-01

Jak dokonywać odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych?

Zbliżający się koniec roku oznacza więcej pracy dla osób rozliczających firmy zobowiązane do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nadchodzi bowiem czas ostatecznego ustalenia średniorocznej liczby zatrudnionych w danym roku, a tym samym weryfikacji kwoty naliczonego w ciągu roku odpisu.

Rozpoczynamy cykl artykułów, w którym będziemy wyjaśniać wszystkie wątpliwości związane z prowadzeniem przez pracodawcę działalności socjalnej. W tym numerze omawiamy zasady naliczania i korygowania odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz przekazywania środków na rachunek bankowy funduszu. W następnych częściach cyklu omówimy pojęcie działalności socjalnej, zasady przyznawania przez pracodawcę świadczeń z zfśs i z innych funduszy oraz obciążenia, jakie się z tym wiążą, a także warunki prowadzenia działalności socjalnej przez pracodawców, którzy nie tworzą zfśs.
Pracodawcy, których być może od nowego roku, ze względu na stan zatrudnienia, obejmie ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, już dziś zadają sobie wiele pytań dotyczących utworzenia funduszu i naliczania na niego odpisów. Wątpliwości mają także pracodawcy pragnący zmienić dotychczasowe zasady funkcjonowania funduszu.
Nasza spółka zamierza od stycznia przyszłego roku zwiększyć odpisy na zfśs z 37,5% przeciętnego wynagrodzenia za zatrudnionego w normalnych warunkach do 50%. Czy cały ten zwiększony odpis można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów, czy tylko ustawową wysokość?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00