Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-10-10

Jak obliczać wynagrodzenia przy umowach zlecenia i agencyjnej

Popularną formą zatrudnienia są zawierane przez przedsiębiorców z osobami fizycznymi umowy cywilnoprawne. Ustalanie wynagrodzenia z tych umów podlega innym zasadom niż w przypadku pracowników. Inaczej też kształtują się zasady zwolnień ze składek i podatków dodatkowych świadczeń na rzecz zleceniobiorców i agentów.

Najczęściej umowy zlecenia i umowy agencyjne są umowami odpłatnymi. W przypadku umowy zlecenia strony mają możliwość ustalenia jej nieodpłatności, ale już w umowie agencyjnej nie można zawrzeć takiego postanowienia. Umowa agencyjna zawsze jest wykonywana w ramach prowadzonego przez agenta przedsiębiorstwa, więc dający zlecenie jest zwolniony z opodatkowywania należności agenta. Umowa zlecenia nie musi być wykonywana przez przedsiębiorcę, a w takiej sytuacji na zleceniodawcy ciąży obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia zleceniobiorcy.
Generalną zasadą jest, że za wykonanie umowy zlecenia zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie. Umowa zlecenia może być jednak wykonywana także nieodpłatnie. W takiej sytuacji konieczne jest zawarcie stosownego zapisu w umowie lub musi to jasno wynikać z okoliczności jej zawarcia.
Określenie wynagrodzenia i termin wypłaty zleceniobiorcy
Jeżeli strony umowy nie umówiły się co do wysokości wynagrodzenia przysługującego za wykonanie zlecenia ani nie obowiązuje ich żaden taryfikator, wynagrodzenie powinno być wypłacone na poziomie wynagrodzeń ustalanych za wykonanie tożsamej usługi w podobnych okolicznościach i w tej samej okolicy.
PRZYKŁAD
Firma „J” zleciła Panu Stanisławowi czasowe wykonywanie przeglądów technicznych 7 odbiorników telewizyjnych użytkowanych przez to przedsiębiorstwo. W zawartej umowie nie określono wynagrodzenia. Pan Stanisław zajmuje się zawodowo konserwacją telewizorów. Wobec firmy „J” nie ma żadnych zobowiązań. Nic więc nie wskazuje na to, by podjął się tej pracy bez prawa do wynagrodzenia. Wobec powyższego będzie mu przysługiwało średnie wynagrodzenie wypłacane w mieście jego zamieszkania za tego typu usługi dotyczące tego samego modelu i roku produkcji odbiorników.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00