Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2006-11-10

Jakie są zasady i skutki rozwiązywania umów za porozumieniem stron

Porozumienie stron jest jednym ze sposobów rozwiązywania umów o pracę. Polega na jednoczesnym wyrażeniu zgody przez pracodawcę i pracownika na rozwiązanie z dowolnym dniem umowy o pracę. Brak zgody którejś ze stron stosunku pracy na taki sposób rozwiązania umowy o pracę powoduje, że porozumienie nie dochodzi do skutku.

Porozumienie stron jest wygodnym sposobem rozwiązywania umów o pracę. Dotyczy ono każdej z umów o pracę przewidzianych w Kodeksie pracy. Stosowanie porozumienia stron nie jest ograniczone przez przepisy ochronne dotyczące niektórych grup pracowników (kobiet w ciąży, działaczy związkowych, pracowników w wieku przedemerytalnym itp.), które podlegają ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy.
Pracownik złożył propozycję rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wskazany przez niego termin zakończenia pracy nie odpowiada mi. Czy mogę go zmienić?
Nie może Pan jednostronnie zmienić tego terminu, lecz jedynie zaproponować inny. Pracownik wskazał datę rozwiązania umowy o pracę i wszelkie zmiany w tym zakresie wymagają porozumienia z nim, tj. negocjacji w zakresie terminu rozwiązania umowy (gdyż, jak można zrozumieć, na samo rozwiązanie umowy wyraża Pan zgodę).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00