Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-01-10

Na jakich zasadach ZUS ustala wysokość emerytury przyznanej po okresie pobierania renty

Przejście z renty na emeryturę jest zazwyczaj korzystne. Może się jednak zdarzyć, że emerytura będzie niższa od renty. Tylko w przypadku, gdy ZUS przyznaje renciście emeryturę z urzędu, nie może być ona niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy.

Osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy nabywa z urzędu prawo do emerytury w dniu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, jeśli posiada jakikolwiek staż ubezpieczeniowy. Przed ukończeniem tego wieku rencista, który spełnia odpowiednie warunki, może się starać o wcześniejszą emeryturę. W tym przypadku jednak emerytura nie musi być co najmniej równa kwocie dotychczas pobieranej renty.
Od kilku lat nasza pracownica pobiera okresową rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Wkrótce ukończy wiek uprawniający ją do wcześniejszej emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach. Czy warto w takiej sytuacji występować z wnioskiem o emeryturę, skoro może pobierać tylko jedno świadczenie? Czy emerytura na pewno będzie wyższa od dotychczasowej renty?
W odróżnieniu od renty, do której prawo przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, emerytura jest świadczeniem przyznawanym dożywotnio. Z tego powodu warto się o nią starać. W przypadku Państwa pracownicy nowe świadczenie najprawdopodobniej będzie wyższe od renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Gdyby okazało się od niej niższe, pracownica nadal będzie mogła pobierać rentę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00